banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlu balıkçılar açıkladı: Gürcistan'a kaçtı

Samsunlu balıkçılar, Karadenizlilerin vazgeçilmezi hamsinin Gürcistan'a kaçtığını söyledi.

SAMSUN HABER 07.02.2019, 15:43
Samsunlu balıkçılar açıkladı: Gürcistan'a kaçtı

Karadeniz'de bir görünüğ bir kaybolan hamsi rotasını Gürcistan'a çevirdi. Samsunlu balıkçılar hamsinin yönünü soğuk sulara çevirdiğini ifade ederek vatandaşların fiyatı uygun olan mezgit, istavrit ve tirsiyi tercih ettiğini belirtti.

Balık satıcısı İsmet Akpınar yaptığı açıklamada “Şu anda bol miktarda mezgit ve istavrit çıkıyor. Hamsi Gürcistan’a kaçtı. Kayıklarımız hamsi bulamadığı için tezgahlarımızda da satamıyoruz. Mezgitin kilosu 5, istavritin kilosu 7, barbunun kilosu 7, çinakopun kilosu 20 lira, uskumrunun kilosu 20 lira ve zargananın kilosu 20 liradan satılıyor. Vatandaşlar en çok mezgit ve istavrite rağbet gösteriyor. Mangal yapacak vatandaşlar ise tirsiye ilgi gösteriyor. Tirsinin kilosu da 10 liradan satışa sunuluyor. Yerli uskumru satışları da çok iyi gidiyor. Vatandaşlar Norveç uskumrusu yerine yerli uskumruyu tercih ediyor. Biz de uskumruların taze olduğunu kanıtlamak için kulaklarını açıyoruz” dedi. 

Hamsinin Gürcistan'a kaçtığını ifade eden Kurtça aydın “Hamsi 1 hafta önce geri gelmişti, arık gitti. Hamsi, bizim sularımızdan kara sulara doğru kaçtı ve Gürcistan karasularına gitti. Şu anda bizim sularımızda mezgit, istavrit, tirsi, çinakop, kefal ve barbun avlanıyor. Uzun süredir yerli uskumru da gelmiyordu. Uskumru da birkaç gündür gelmeye başladı. Hamsinin müşterisi, hamsi kaçında mezgit, istavrit ve tirsiye yöneldi. Bir çorba 10 lira ederken, 2 kilo mezgiti 10 liraya satıyoruz. Nadir bir şekilde de zargana çıkıyor. Ege, Marmara ve Akdeniz’e bakarak, Karadeniz balıkları hem daha lezzetli hem de daha ucuz” diye konuştu. 

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Eylül 2019
İmsak 04:43
Güneş 06:09
Öğle 12:34
İkindi 16:04
Akşam 18:50
Yatsı 20:11