Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsunlu balıkçıdan örnek hareket

Samsunlu balıkçı Melih Karaman, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve koruma altındaki balık türlerinden 'Mersin Balığı'nı defalarca ağında yakalamasına rağmen yeniden denize bırakarak örnek davranışa imza attı

Samsunlu balıkçıdan örnek hareket

Samsun'da 15 yıllık balıkçı olan Melih Karaman, büyük bir duyarlılık örneği göstererek, nesli tükenmekte olan ve avlanması yasaklanan balığı ağlarına takılmasına rağmen yeniden yaşam alanına saldı. 

DEFALARCA AĞINA TAKILMIŞ
Balıkçı Karaman, Samsun Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, bu hareketini diğer balıkçı arkadaşlarına örnek olması için yaptığını ifade ederek, "Defalarca ağıma mersin balığı takıldı. Birini Samsun açıklarında, birini Kastamonu açıklarında diğerini de Zonguldak Ereğli açıklarında yakaladım. Bu balıkların satılması da tutulması da yasak. Nesli tükenmekte olan bir balık ve adeta yaşayan bir fosil kendisi. Balığın neslinin devamı için yeniden sulara bıraktım. Diğer balıkçı arkadaşlara da tutmayın denize bırakın diyorum" açıklamasında bulundu

ÖRNEK OLSUN DİYE...
Balığın avlanmasının yasak olduğunu fakat bazı balıkçıların yine de avladığını söyleyen Karaman, "Bu kişiler balığı avlıyor kurutuyorlar. Farklı şekilde işliyor ve kullanıyorlar. Yüzde 100 avlanması yasak olan bir balık. Bu kişilere örnek olsun diye çektiğim videoları paylaşıyorum. Sadece bu balık için değil morina balığı gibi balıkları da ağımızda gördüğümde yeniden sulara bırakıyorum" diye konuştu.

YUNUSLARI ELLERİYLE BESLEDİ
Geçtiğimiz aylarda yaşanan yunusların silahla vurulmasına da üzüldüğünü belirten Karaman, çektiği bir başka videoyla da, "Biz yunuslara 'saçma' değil balık atar yemleriz" diyerek cevap verdi. Karaman bu videosunda da avladığı balıklarla yunusları yemledi.
Haber:Ali BİROL 


 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312