banner1365

banner1345

Samsun’dan Komünist Başkan’a: Aklını başına alsın...

banner1357

Tunceli Belediye Meclisi, belediye girişindeki "Tunceli" isminin yazılı olduğu tabelanın "Dersim" diye değiştirilmesi kararı aldığını bildirdi. Karara, MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak ve İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu, büyük tepki gösterdi

SAMSUN HABER 26.05.2019, 12:34 Ceylan
Samsun’dan Komünist Başkan’a: Aklını başına alsın...
banner1353

Tunceli Belediye Meclisi, belediye girişindeki "Tunceli" isminin yazılı olduğu tabelanın "Dersim" diye değiştirilmesi kararı aldığını bildirdi. Göreve geldikten sonra "Dersim Belediyesi" adındaki Twitter hesabını kullanan "Komünist Başkan" olarak adlandırılan Mehmet Ali Maçoğlu’nun bu kararı tartışma yaratırken, Maçoğlu’na Samsun il başkanlarından sert tepki geldi. 

YOK HÜKMÜNDE

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Maçoğlu’nun aldığı kararı sert bir dille eleştiren MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, “Tunceli’nin adı Tunceli’dir. Burası da göçebe devleti değildir. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bu adamı kabul etmiyoruz. Bunun yapacağı iyi şeyler de vardır ama bunlar devletin temelleriyle oynayan insanlardır. Biz, ülkücü hareket olarak komünizmle mücadele ettiğimiz için bunları çok iyi tanıyoruz. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin partilisi olarak böyle bir kararı kabul etmiyoruz. Onun için komünist komünistliğiyle kalsın. Oralar çok önemli makamlardır. Oralar devletin fabrika ayarlarıyla oynama, devletin düzeniyle, temeliyle oynama yeri değildir. Herkes aklını başına almalıdır. Benim bu komüniste de tavsiyem derhal kararını geri alsın ama kararı bizce yok hükmündedir” dedi.

AYRIMCILIK KÖRÜKLENİYOR

Karara tepki gösteren İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu ise, "Türkiye Cumhuriyeti’nin şehirlerinin isimleri kanunlarla düzenlenmiştir. Belediye meclisi ile belediyenin isminin değiştirilmesi de bana göre doğru bir karar değil. Çok sağlıklı bir karar değil. Türkiye’deki şehirlerin de belediyelerin de isimleri genel yönetim tarafından konulur değiştirilir. Bu karar etnik ayrımcılığa körük tutan bir hareket” dedi. 

Merve İLHAN
 

Yorumlar (2)
vatandaş 5 ay önce
Adm haklı istediği ismi koyar Açılım paketinde uyum yasaları çıkmıştı yalnış hatırla
mıyorsan doğuda illerde yasaklanan kürtçe isimler tekrar koyulabilir diye MHP olarak
andımız kaldırıldı tepkş gösterdinizmi Dinime küfredende müslüman olsa misalı Baş
kanınız kızar diyemi göstermediniz
Bir de buna bak 5 ay önce
Bizim Atakum belediyesi başkanı da bu kominist bakanı örnek alacağını söylerdi. Acaba deveci de tabelayı değiştirir mi? Kim bilir?
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 12:24
İkindi 15:20
Akşam 17:49
Yatsı 19:09