banner689
banner595

Samsun’da Son 12 Yılda Kaç Hektar Alan Yandı?

Türkiye yüzölçümünün dörtte birini kaplayan ve yüz binlerce yıldır insanların verdiği zararlar dolayısıyla önemli ölçüde kayba uğramaya devam ediyor.

Samsun’da Son 12 Yılda Kaç Hektar Alan Yandı?

Türkiye yüzölçümünün dörtte birini kaplayan ve yüz binlerce yıldır insanların verdiği zararlar dolayısıyla önemli ölçüde kayba uğramaya devam ediyor.

24 Şubat 2015 Salı 15:08
Samsun’da Son 12 Yılda Kaç Hektar Alan Yandı?
banner556
SAMSUN - Samsun Orman işletme Müdürlüğü istatistiklerine göre, 2002-2014 yılları arasında yaşanan 77 adet orman yangın sebebiyle 116,73 hektar alan yanarken bu yangınların 115,43 hektarlık alanı örtü yangını geriye kalan 1.3 hektarlık alan ise tepe yangını olarak meydana gelmiştir. Ayrıca 2002 yılından itibaren geçen 12 sene içerisinde en çok alan ise toplamda 32,40 hektar ormanın yandığı 2010 yılı olmuştur.

Ayrıca Samsun’un genel alanı 402.475,40 hektar olup, bunun 137.104,80 hektarı Ormanlık alan,265.370,60 hektarı açık alandır. Ormanlık alanın 119.511,50 hektarı verimli orman,17.593,30 hektarı verimsiz ormandır.

Örtü Yangını:Orman toprağını örten ölü ve diri örtüyü yakan yangındır. (Ot, çayır, funda, fide, fidan, yaprak, yosun. humus, kuru dal, kütük, devrik kesim artıklan v.s.)

Meşcere asli ağaçlarına çoğunlukla zarar vermez ancak toprağı örten yanıcı maddelerin yoğun olması halinde zarar verebilir. Bunun içinde yanan sahanın yangın sonrası takip ve kontrol edilmesinde fayda vardır.

Tepe Yangını: Ağaç ve ağaççıkların tepelerini de yakarak ilerleyen yangındır. Bu yangın türünde istisnalar hariç ormanın örtüsü, ağaçlarının gövdeleri ve tepeleri çeşitli şiddetle yandığından ağaçlar genellikle kuruyarak meşcere canlılığını kaybeder. En tehlikeli yangın türüdür.

YANGININ ÇIKIŞ NEDENLERI NELERDİR?

İstatistik verilerine göre yangının çıkmasına neden olan ateşin, ana faktörlerinin yıldırım ve insanların çeşitli faaliyetleri olduğunu göstermektedir. İnsanın çeşitli faaliyetleri arasında: tarla çalışmaları (anız yakma, bağ-bahçe temizliği), çöplerin ateşe verilmesi, enerji nakil hattı arızaları, piknik ve çoban ateşi v.s. sayılabilir.

Nedeni Bilinen Yangınlar: Yıldırım, kasıt, ihmal ve dikkatsizlik olarak üç guruba ayrılır. Ayrıca nedeni tespit edilemeyen yangınlar vardır ki bunlar oldukça fazladır.

YANGINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Yanıcı Madde, hava halleri (Iklim - Klima) ve arazi yapısıdır.

ORMAN YANGINLARI NASIL ÖNLENİR?

Türkiyede orman yangınları artarak devam etmekte. Bu konuda ülkemizde hiç bir eğitim kurumu bulunmamakta ve çıkan yangınların %30'luk gibi büyük bir bölümü bilinçsiz olarak çıkmaktadır.

Ormanların korunması için söndürme çalışmalarından çok, yangın çıkarılmaması konusu dikkatle ele alınmalıdır.
Orman yangınlarını önlemek için alınacak tedbirlerin maddeler halinde sıralayacak olursak;

1.Ormanda ateş yakılmamalı ve sigara izmaritleri yanık olarak atılmamalıdır.

2.Ormanlara yangın gözetleme kuleleri yapılmalıdır. Ayrıca yangın mevsimi boyunca yangın riski yüksek olan ormanlarda motorize yangın ekipleri bulundurulmalıdır.

3.Yangın riskinin yükseldiği kurak mevsimlerde gerek duyulursa ormana giriş ve çıkışlar yasaklanmalıdır.


4.Ormanlara cam ve cam kırıkları atılmamalıdır.

5.Orman yangınlarında görev yapacak persönele yangınla mücadele konusunda gerekli eğitim verilmelidir.

6.Özellikle yangına hassas bölgelerdeki yerleşim birimlerinde oturan halka,eğitici ve uyarıcı bilgiler verilmelidir.

7.Bir yangın durumunda 177 yangın ihbar hattına haber verilmelidir.

SAMSUNHABER.TC / UĞUR ÖZDEMİR
Yükleniyor...
Son Güncelleme: 24.02.2015 16:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner653