Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsun ve çevre illerde hayvanlar için 100 bin lira ceza

Samsun Haber: Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Tokat illerinde hayvanlara kötü muamele eden kişişere Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü tarafından toplam 104 bin 946 TL idari para cezası uygulandı.

Samsun ve çevre illerde hayvanlar için 100 bin lira ceza

Samsun Haber - Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü 2017 yılında  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda 23 kişiye, bir petshop ve bir belediyeye toplam 104 bin 946 TL idari para cezası uyguladı.  

ÇORUM'DA KÖPEĞE CİNSEL İSTİSMAR
Çorum'da 1 kişiye "hayvana cinsel istismarda bulunmak" suçundan cezai işlem uygulandı. Hayvana cinsel istismarda bulunan kişiye cinsel istismarda bulunmak, hayvana işkence yapmak ve kötü davranmaktan 3 ayrı kalemde toplam bin 638 TL para cezası uygulandı. 

BÖLGE MÜDÜRÜ AÇIKLADI
2017 yılında hayvanlara yapılan kötü davranışlar ve verilen cezalar hakkında bilgiler veren Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı taşra teşkilatının kuruluşu, görevleri ve çalışma usul ve esasları arasında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli iş ve işlemleri yapmak da yer almaktadır. Bu kapsamda 11. Bölge Müdürlüğü olarak bölge müdürlüğümüz görev alanında bulunan Amasya, Çorum, Ordu, Samsun ve Tokat illerinde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli iş ve işlemler yapılmaktadır. Bölge Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde 2017 yılında 23 kişiye, 1 petshop ve bir belediyeye idari para cezası uygulanmıştır. Söz konusu belediyeye hayvanların bakımlarını ihmalden bin 92 TL idari para cezası uygulanmıştır. 1 adet petshopa da yine hayvanların bakımlarını ihmalden 546 TL idari para cezası uygulanmıştır. 13 kişiye tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmekten 82 bin 635 TL, 1 kişiye hayvana cinsel istismardan bulunmak, işkence yapmak ve kötü davranmaktan bin 638 TL ve 9 kişiye ise hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmaktan 19 bin 35 TL olmak üzere toplam 104 bin 946 TL idari para cezası uygulanmıştır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER