banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsun Valisi, Romanlarla buluştu: Başımızın tacısınız!

banner1357

Samsun Haber: Samsun Valisi Osman Kaymak, Canik'in Yavuz Selim Mahallesi'nde yaşayan roman vatandaşlarla bir araya geldi

SAMSUN HABER 14.03.2018, 14:35 14.03.2018, 14:42
Samsun Valisi, Romanlarla buluştu: Başımızın tacısınız!
banner1353
banner1375

Samsun Haber - Samsun Valisi Osman Kaymak, dün Canik İlçesi Yavuz Selim Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Roman Derneği Buluşması etkinliğine katıldı.

Etkinlik öncesi yapımı yeni tamamlanan Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde incelemelerde bulunan Vali Kaymak, ardından düzenlenen etkinlikte Roman vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet etti.

'AYRIMCILIĞI RET EDİYORUZ'
Yavuz Selim Mahalle gençlerinin sunduğu müzik dinletisinin ardından, konuşan Vali Kaymak, “Samsun’da göreve başlayalım sekiz ay gibi bir zaman oldu. Bu ziyaret biraz gecikti, o sebepten dolayı sizlerden özür diliyorum. Biliyorsunuz, Samsun bir büyükşehir, işlerimizin ve programlarımızın yoğunluğundan dolayı sizleri ziyaretim biraz geç oldu ama bu ziyaretim ne ilk, ne de son olacak. Bizim anlayışımızdan insanın hepsi kutsaldır, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü yoktur. Kimse kimseyi Kürt, Romen, Laz, Çerkez veya Hristiyan diye ayıramaz. Her insan kıymetlidir ve de kutsaldır. Bu o anlamda Roman kardeşlerimize karşı yapılan ayrımcılığı reddediyoruz. Roman vatandaşlarımız bizim kardeşimiz ve bu toplumun bir parçasıdır" dedi.

ROMANLAR BAŞIMIZIN TACI
Afrin’de ciddi bir mücadele içerisinde olduğumuzu hatırlatan Vali Kaymak, "Ülkemizi bölmek, parçalamak isteyenlere karşı ciddi bir savaş içerisindeyiz. Orada kuracakları bir Kürt devleti ile ülkemizi bölmek istiyorlar. Bu savaşın bu mücadelenin içerisinde bizim Roman kardeşlerimiz de yer almaktadır. Roman kardeşlerimiz de askerliklerini yapmaktadırlar ve içlerinde şehit Roman kardeşlerimiz de var. Romanlar her zaman ülkemizin birlik ve beraberliğinden yana olmuşlardır. Türk bayrağına ve kültürüne bağlı insanlardır. Tabi ki, her kültürün kendisine ait bir özelliği vardır. Örneğin Roman kardeşlerimiz müzik severler. Onların eğlenceleri bizim başımızın tacı" diye konuştu.


 
ÇOCUKLARINIZI OKULA GÖNDERİN
Samsun’un potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade eden Kaymak, “Burada yapacağımız çalışmalarla el birliği ve gönül birliği yaparak, bütün kurum ve kuruluşlarımızla ele ele vererek başarılı olmaya çalışacağız. Samsun Bölgenin amiral ili. Samsun bu potansiyelini iyi bir şekilde kullanırsa ilimizde işçiye çok ihtiyaç olacaktır. Bizler, Samsun’da iş imkanlarını artırırsak sizler için iş sorunu olmayacak. Çocuklarınızı mutlaka eğitim almak için okula gönderin. Herkesin çocuğu hakim, doktor ya da mühendis olacak değil. Çocuğun belli bir kapasitesi vardır. O yüzden çocuğunuz matematik, fizik gibi dersleri sevmiyorsa onları meslek lisesine yönlendirin. Meslek lisesini bitiren çocuklar sanayide çok rahat bir şekilde iş bulabilir. Türkiye’ye şu an sanayileşen bir ülke. Sanayide ara elemana çok ihtiyaç var. Mutlaka çocuklarınızı meslek liselerine gönderin. Mutlaka meslek sahibi olun. Sizlerin, Roman kardeşlerimizin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmaları ve kavuşmaları bizlerin en büyük hedefidir.” dedi.
 

Romanlarla bir araya gelen Vali Kaymak, gençlerin kendisi için verdiği mini konseri de keyifle dinledi.


Roman Derneği buluşma etkinliğine ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Aile ve Sosyal Politikal İl Müdürü Tekin Balcı ve Karadeniz Bölgesi Roman Hakları Koruma Federasyonu Genel Başkanı Mümin Ergüler ile çok sayıda mahalle sakinleri katıldı.

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 20 Ocak 2020
İmsak 06:19
Güneş 07:49
Öğle 12:51
İkindi 15:20
Akşam 17:43
Yatsı 19:07