banner1361

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'un havası temiz - Samsun haber

banner1357

Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk, birkaç yıl öncesine göre Samsun'un hava katilesinde iyiye giden gelişmeler olduğunu söyledi

SAMSUN HABER 14.01.2020, 09:08
321
Samsun'un havası temiz - Samsun haber
banner1353
banner1375

Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk, Samsun'da bir kaç yıl önce hava kirliliği oranının yüksek olduğunu belirterek, "Son yıllara baktığımızda ise kükürtlü bileşenler açısından ciddi gelişmeler yaşanıyor. Bu durum bizim için sevindirici” dedi.

KİRLİLİK ORANI DÜŞÜYOR
Samsun'da hava kirliliğini, Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına değerlendiren Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Özcan Çoluk, Samsun'da geçen yıllara oranla olumlu gelişmeler olduğunu söyledi. Bir kaç yıl önce özellikle Tekkeköy'de ciddi bir hava kirliliği oluştuğunu belirten Çoluk, "Son yıllara baktığımız zaman ise kükürtlü bileşenler açısından ciddi gelişmeler var. Hava kirliliği oranı düşüyor ve bu bizim için sevindirici bir durum" ifadelerini kullandı. 

7 MİLYON İNSAN ETKİLENİYOR
Hava kirliliğinin doğada yaşayan tüm canlılar için önemli bir konu olduğunu vurgulayan Çoluk, "Farkına varamadığımız durumlar oluyor ama Dünya Sağlık Örgütü’nün kaynak raporlarına baktığımızda her yıl yaklaşık 7 milyon insanın hava kirliliğinden etkilendiği ve pek çoğunun ölümle sonuçlandığını söylüyor" diye konuştu. 

Kirlilik parametrelerini ölçen 300’ün üzerinde istasyon olduğunu ve bunlardan 5'inin Samsun'da bulunduğunu belirten Çoluk "Canik, Bafra, Tekkeköy, İlkadım ve Atakum ilçelerinde olmak üzere hava kirliliğini ölçen 5 istasyon var" dedi. 

ÖLÜME YOL AÇIYOR 
Temiz çevrede yaşayabilmek için kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu ifade eden Çoluk, acil olarak kalitesiz kömür kullanımından vazgeçilmesi gerektiğini ve şahsi araçların olabildiğince az seviyeye indirilmesi gerektiğini söyledi. Hava kirliliğinin  birçok insanda ciddi sağlık problemlerine yol açtığını belirten Çoluk, "Hava kirliliği, ölümcül vakalara da sebebiyet veriyor. Birçok bilimsel raporda bunlara atıf veriliyor. Bizim kurumlarımızda ve kurullarımızda, sanayimizde ve diğer üretim yapan her yerde çok ciddi anlamda bu küresel değişime dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Elif DANIŞMAZ
 

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:36
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:43
Yatsı 21:14