banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan'dan sert tepki!

banner1357

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, "Sağlıkta çağ atladık diyoruz ama hala engelli vatandaşlarımıza modern dünyanın verdiği hizmeti sunamıyoruz" dedi.

SAMSUN HABER 20.02.2020, 10:45
Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan'dan sert tepki!
banner1353
banner1375

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde engelli raporu almak isteyen ailelerin ve engelli çocukların sabah 6.00'dan itibaren sıra alabilmek için hastane koridorlarında bekletilmesine tepki gösterdi. Erkan, sistemde yapılabilecek düzenlemelerle bu sorunun kolaylıkla çözülebileceğini belirterek, "Sağlıkta çağ atladık diyoruz ama hala engelli vatandaşlarımıza modern dünyanın verdiği hizmeti sunamıyoruz" dedi. 

DENGELİ BİR SİSTEM KURULMALI
Heyet raporlarına başvuranların sayısının fazlalığı nedeniyle doktorların hasta limitini 30 ile sınırlamasının doğal olduğunu ifade eden Erkan, "Ancak sağlık sistemi neye göre planlanmalı buna bakmamız lazım. Eğer bir hizmete yönelik talep varsa ve aşırı miktarda yoğunluk yaşanıyorsa, orayla ilgili ilgili dengeli bir yapılanma çizmek gerekiyor. Analiz yapılıp, değerlendirilip, hizmet noktasında ihtiyaç varsa hekim sayısı da artırılarak hizmeti biraz daha kolaylaştırma yoluna gidilebilir" diye konuştu.

RANDEVU SİSTEMİ ÇALIŞMIYOR
Sağlık raporu için heyet başvurularında MHRS'den randevu alınamadığını ifade eden Erkan, "Halbuki bu konu da randevu sistemine entegre edilebilir. Şu anda randevu sistemi zaten işlemiyor. Örneğin, engelli raporlarıyla ilgili bir birim kurulur, bunun üzerinden rahatlatma sağlanabilir. Sonuçta bu insanların adresi, telefonu belli. Bir başvuru talebi oluşturursunuz,  en güzel şekliyle davet ederek, kendi kapasitenize uygun şekilde bu muayeneleri yapabilirsiniz. Sorun tamamen sistemdeki eksiklikten kaynaklanıyor. 2020 yılında sağlıkta çağ atladık diyoruz ama hala engelli vatandaşlarımıza modern dünyanın verdiği hizmeti sunamıyoruz. Sağlıkta çağ atlamak, sağlık turizminin arttırılması ile olmuyor. Engelliler, çocuklar ve  yaşlılara verilen hizmetlerin niteliğini artırmanızla ölçülüyor. Koruyucu sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmanızla ölçülüyor. Sorunun sistemsel olduğunu düşünüyorum" dedi.

Yorumlar (0)