banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Samsun sahipsiz bırakıldı - Samsun Haber

banner1357

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, pandemi sürecinde Samsun'un sahipsiz bırakıldığını belirtti

SAMSUN HABER 03.06.2020, 22:41 esra vural
210
Samsun sahipsiz bırakıldı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun Canlı Haber'de 'Siyaset Özel' programında Dilber Bahadır'ın sorularını yanıtladı.  Şehirde problemlerin dağ gibi olduğunu kaydeden Başkan Türkel, Problemler dağ gibi oldu. Samsun'u dünya ve yatırım kenti yapacaklarını, bu şehri şahlandıracaklarını söyleyen milletvekillerimizi göremiyoruz. Samsun sahipsiz bırakıldı" dedi.

BİZ DİNLERDİK 

Pandemi süreciyle ilgili iktidarın kesin çözüm getirecek adımlar atmadıklarını gördüklerini ifade eden  Başkan Türkel, "
Sürecin iyi yönetilemeyen taraflarıyla ilgili eleştirilerimizi saha çalışmalarımızı yapmaya devam ediyoruz. Pandemi süreciyle ilgili CHP bugünden farklı olarak yapacağı ilk şey dinlemek olurdu. İktidar partisi,  2002 yılından beri vatandaşı, demokratik kitle örgütlerini, odaları ve sendikaları dinlemiyor. Yine bu süreçte de önerileri dikkate almayan bir süreçle karşı karşıyayız.  CHP pandemi süreciyle ilgili önerilerini sunmuştur. Dolayısıyla bu paydaşların önerileri dikkate alınarak bir 'Pandemi ile Mücadele Stratejisi' geliştirilseydi" dedi.

CHP ÖRNEK ÇALIŞMALAR YAPIYOR

CHP İl Başkanlığı olarak 17 ilçe örgütü ile birlikte sahada olduklarını belirten Başkan Türkel, "Samsun'da pandemi sürecinin ilk gününden beri teyakkuz halindeyiz. Esnaf ziyareti yapıyor, kumanya ve maske dağıtıyoruz. Vatandaşımızın bu dar gününde dayanışma kültürü içerisinde el birliği ile ulaştırmaya çalışıyoruz.  Özellikle CHP'li belediyelerimiz örnek çalışmalar yapıyor. Bu bir milli meseledir. Bu hepimizin meselesidir. Olaya böyle bakıyoruz" diye konuştu. 

BUNUN KARŞILIĞI SAHADA YOK

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu'nun açıkladığı sosyal yardım ödemelerine değinen Başkan Türkel, "Samsun'a 144 milyon lira sosyal  yardım dağıtıldığını söyledi. Biz bu tabloyu öyle görmüyoruz. Ramazan boyunca telefonlarımız susmadı. Vatandaş 'geleceğimiz ne olacak' diye isyan ediyor..  Dolayısıyla hükumetin aldığı tedbirleri yeterli değildir. Bu açıklamanın sahada karşılığını görmedik.  Esnafın durumu ortada. Koskoca devlet esnafımıza faizle borç verdi" dedi.

ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR 

Başkan Türkel, tarımsal üretiminde durma noktasına geldiğini belirterek, "Tarımı unuttuk. Biz çiftçimizi üretmemeye yönlendirmişiz. Üretmenin ne kadar önemli olduğunu gördük. İlk defa bir tarım bakanı planlı tarım cümlesini kullandı.  Geçmiş dönemde çiftçilere ithalat sopası gösterildi.  Tarımsal desteklerin yeterli değil.  Bu buhrandan çıkılması ile ilgili önerilerimizi de iktidarla paylaşıyoruz. Birbirimizi anlamak zorundayız. Samsun'da iki ovanın ortasında kalan çiftçi kan ağlıyor " ifadeleri kullandı. 

KAÇ KİŞİ RAKET ALIYOR ?

TÜİK'in 4.5'lik büyüme rakamlarını değerlendiren Başkan Türkel, "TÜİK güvenirliğini kaybetmiş bir kurumdur.  Ekonomi  emekçinin cebindeki paradır. Özellikle meyve ve sebze enflasyonu yüzde 28'lere ulaşmış.  TÜİK sepetinin içinde pinpon topu, tırnak makası, tenis raketi var. Ağırlıklı olarak söz konusu enflasyon verileri bunlar üzerinden hesaplanıyor. Halkın tenceresi kaynamıyor. Yüzde 4 müdür şimdi elektriğe gelen zam ? Hesaplama metodu pinpon topu mudur ? Samsun'da kaç kişi pandemi sürecinde tenis kortlarına gidiyor, kaç kişi raket alıyor  ? Bu vatandaşın aklıyla dalga geçmektir" dedi.

VATANDAŞIN KARŞISINA ÇIKAMIYORLAR

Samsun'daki pandemi sürecinde sorunların daha da arttığını dile getiren Başkan Türkel, "Samsun Türkiye'nin sentezidir.  Samsun herkesin evinde hissettiği değer ürettiği bir şehirdir. Dolayısıyla ülkenin göstergesidir. Ancak pandemiyle birlikte sanayimiz, çiftçimiz vatandaşımız zor durumdadır. Tam bu noktada hükumet güven vermelidir. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun milletvekillerini sahada göremiyoruz. Biz 17 ilçeyi dolaşıyoruz. Çünkü vatandaşa söyleyecekleri bir çare ortaya koyacakları bir reçete yok. Bu yüzden sokağa çıkamıyorlar. Problemler dağ gibi oldu. Samsun'u dünya ve yatırım yapacağız. Bu şehir şahlandıracaklarını söyleyen milletvekillerimizi göremiyoruz. Samsun sahipsiz bırakıldı . Samsun'u yönetenler ekonomik anlamda tedbirler alma noktasında sınıfta kalmıştır" ifadelerini kullandı.

Haber: Dilber BAHADIR

Yorumlar (0)
banner1474
26°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:03