banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsun Metro'dan Turizm Uyarısı!

banner1357

Samsun Haber: Samsun Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çakır “Samsun’da turizm anlamında pek çok imkan ve fırsat var fakat hak ettiği yere bir türlü gelemiyor” dedi.

SAMSUN HABER 22.09.2017, 10:06 22.09.2017, 12:14
banner1353
banner1375

Samsun Haber - EXE Medya Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt’un hazırlayıp sunduğu Uyan Samsun programına katılan Samsun Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çakır turizmle ilgili açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki 5 sene içerisinde Samsun’un turizmde çok iyi yerlere geleceğine inandığını ifade eden Çakır ‘Samsun’da turizm anlamında bilmediğimiz birçok imkan var’ dedi.

‘HAK ETTİĞİMİZ PAYI ALAMIYORUZ’!
Samsun’un turizmde hak ettiği yere bir türlü gelemediğini ifade eden Samsun Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çakır, “Herhangi bir Avrupa ülkesi küçük bir turistik veya kültürel bir varlığını imkanını keşfetmiş olsa onun öyle bir tanıtımını yapıyor ki bütün dünya oraya akın akın gidiyor. Ama biz de bunun sayısız örneği var ve turizm fırsatları çok fazla. Ama biz bunu değerlendirmiyoruz. Maalesef ülke genelinde de durum böyle. Sudi Arabistan’dan 9 günlük bir tatil için bu yaz 1 milyon turist çıkmış ve bu turistlerin sadece 15 bini Türkiye’ye gelmiş. Geri kalan turistler Almanya, İngiltere, Amerika, Katar, Mısır gibi ülkelere gidiyor. Yani biz turizmden hak ettiğimiz payı alamıyoruz” dedi. 

TURİZM CİDDİ BİR PASTA!
Turizm için çok ciddi bir eğitim yatırımı gerektiğinin belirten Çakır, “Son dönemde turizm konusunda Karadeniz’in popülitesi artıyor.  Ortadoğu’dan gelen turistler Trabzon’u ve Ayder’i daha iyi biliyor. Ama Samsun turizm anlamında daha bakir kalıyor onlara göre.  Ama hiçbir eksiği yok.  Turizm orta ve uzun vadede düşünülmesi ve planlanması gereken bir iş. Turizme insanlar döviz girdisi olarak, kısa vadede kazanılacak para olarak bakmamalı. Bu iş için çok ciddi bir eğitim yatırımı gerekir. Çünkü en önemli konulardan birisi yabancı dildir. Bugün buraya bir turist geldiğinde sokakta gezerken bir yol tarifi istediğinde ona gideceği yeri tarif edecek kadar İngilizce maalesef bilmiyoruz. O yüzde dil eğitiminin daha anaokulu çağından itibaren verilmesi gerekiyor. Turizmin bu ülkeye getirdiği katma değerin bilinmesi ve buna önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Burada iş biraz Milli Eğitim Bakanlığı’na ve YÖK’e düşüyor. Devletin bu konularda el atması gerekiyor. Yavaş yavaş da bu adımlar atılıyor. Turizmin çok ciddi bir pasta olduğunun herkes farkına varmaya başladı” diye konuştu.

ALT YAPI VE ÖZEL SEKTİR TEŞVİKİ!
Samsun’da turizm anlamında pek çok imkan olduğunu söyleyen Çakır, “Bu işin ticaretini yapanlar olarak bize düşenler de bu değere sahip çıkmak. Turizmde mantık öncelikle bulacaksın keşfedeceksin o değeri sonrasında koruyacaksın ve tanıtımını yapacaksın. Bunu sağlayabilirsek ben önümüzdeki 5 sene içerisinde Samsun özelinde turizmden aldığımız payın ve turist sayısının 4-5 kat artacağını düşünüyorum. Hatta bu artışı gerçekleştirirsek biz bu insanları nerede konaklatacağız. Çünkü Samsun’da 2 bin 800 yatak kapasitesi var. Bu yeterli değil. Yakın zamanda bir olimpiyata ev sahipliği yaptık. Buradaki otellerin hepsinin kapasitesi dolu olduğu halde devlet kurumlarını sporculara ve izleyicilere açarak konaklama imkanı sağlamaya çalıştık. Dolayısıyla ciddi bir alt yapı ve özel sektörü teşvik etmek gerekir. Samsun’da turizm anlamında pek çok imkan ve fırsat var. Emin olun çoğunu bilmiyoruz” dedi. 

Haber: Mine ŞEN

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Şubat 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:11
Öğle 12:53
İkindi 15:54
Akşam 18:25
Yatsı 19:45