banner1223

Samsun meclisi karar verdi! O oran en aza inecek...

Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Komisyonunda alınan kararla birlikte buzağı ölümlerinin en aza indirilmesi amaçlanıyor. 

banner1250

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyon Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediye Binasında bulunan meclis toplantı salonunda gerçekleşti. 

EN AZA İNDİRECEĞİZ

Buzağılar için çok önemli olan ilk sütün kalitesini arttırmak adına çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Turan Çakır, “Yeni doğan buzağılarda ölüm oranını en aza indirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bir tesis de kurduk. Yeni doğan buzağılardaki ölüm oranı yüzde 15 civarında. Bu projeyle birlikte ölüm oranını minimize etmeye çalışacağız. Ölüm oranının büyük bir kısmı, ağız sütünün kaliteli bir şekilde alınamamasından kaynaklanıyor. Aldığımız kararla birlikte buzağı ölümlerini an aza indirmeye çalışıyoruz. OKA destekli projemizin olumlu olmasını diliyorum” dedi. 

BU KARARLA ÖLÜMLER AZALACAK

Yeni doğan buzağıların hayatta kalması için ağız sütünün çok kaliteli olması gerektiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Akif Özdemir ise, “Buzağının ilk 8 saat içerisinde canlı ağırlığının yüzde 10 miktarında ağız sütünden alıp, bağışıklık sistemini harekete geçirmesi gerekiyor. Buzağı kayıplarının çoğunun bu ilk sütün kaliteli ve doğru verilmediğinden kaynaklandığı ortaya koyuldu. Belediyemiz buzağı ölümlerini en aza indirmeye çalışıyor. Bu kapsamda zengin ağız sütü ikamesinin süt tozu şeklinde üretileceği tesisi kurmuştuk. Komisyonda alacağımız kararla birlikte buzağı ölümlerini en aza indirmeye çalışıyoruz” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 18:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Damat Ferit
Damat Ferit - 3 ay Önce

Tebrikler .... El atmadiginiz bir tek bu konu kalmisti ,yurekten kutluyorum . Sehrimizi saran dilencilerle ilgili planlariniz var mi ????? Caddelerdeki kaldirim isgaline karsi planlamalariniz var mi ??? Ozellikle ilkadim"da butun mahalle aralari isyerlerinin deposu olmus mal sevkiyati amacli firma araclarinin ve firma gorevlilerinin sokaklari isyeri bahce alani gibi istedikleri her noktaya mallarini koymalarina kullanilmasina karsilik mudahale ve bunlarin mahalle aralarindan derhal sehir disina cikartilmasi icin planlamalariniz var mi ?????
Belki alt belediyelerin isi deyip guleceksiniz yazdiklarima.ama tarim ve hayvancilik il mudurlugunun isini BŞB olarak siz yaptiginiza gore alt belediylerin isini de bir zahmet yaparsiniz herhalde ....

SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148