banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun, kimsenin babasının çiftliği değil - Samsun Haber

banner1357

İYİ Partili 25 milletvekilinin Çarşamba'da kurulması planlanan BES için araştırma önergesi teklifinde bulunduğunu ifade eden Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Samsun, kimsenin babasının çiftliği değil. Samsun’a sonuna kadar sahip çıkacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

SAMSUN HABER 11.10.2019, 11:34
709
Samsun, kimsenin babasının çiftliği değil - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Haber - İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba'da kurulması planan BES için 25 milletvekilinin imzasıyla TBMM'ye araştırma önergesi sunduklarını dile getirerek, "Samsun, kimsenin babasının çiftliği değil. Samsun’a sonuna kadar sahip çıkacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

İNSAN SAĞLIĞI TEHLİKEDE

Yaşar, "Tekkeköy İlçesi’nde ortaya çıkan hava ve çevre kirliliğine çözüm bulama konusunda çaba harcamayan ve burada yaşayan insanların sağlığını büyük bir tehlikeye atan hükümet, almış olduğu yeni karar ve özel sektörlere vermiş olduğu Şahin Dağları’nda altın arama ve Çarşamba Ovası’nda da biyokütle enerji santrali kurulması ilişkin izinlerle daha fazla doğal yaşamı ve insan sağlığını tehlikeye atmıştır. Bu kapsamda, Samsun’da yaşanan mevcut çevre sorunları ile yakın zamanda ortaya çıkacak olan muhtemel çevre sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddesi uyarınca Meclis araştırması açılmasını için gereğini arz ve teklif ettik" diye konuştu.

KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

İYİ Parti milletvekillerinin Samsun için seferber olduğunu belirten Yaşar, "Hükümet, Türkiye’nin en verimli ve en büyük ovalarından birisi konumunda olan Çarşamba Ovası’na özel bir şirket tarafından biyokütle enerji santrali kurulması konusunda gizli-saklı izin vermiştir. Ne yazık ki, hükümetin bu izni verirken de “ÇED gerekli değildir” kararı aldığı ortaya çıkmıştır.  Verilen bu izin nem Çarşamba İlçesi'nde ve yakın ilçelerde hava kirliliği ve tarım üretimine vermesi muhtemel zararları konusunda büyük endişe yaşanmasına neden olmuştur.  Eğercili Mahallesi’ne kurulacak olan santralin günlük 630 ton yakıt yakacak ve 38 ton kül çıkaracak olması endişeleri iyice artırmıştır. Hükümet bu kararını yeniden gözden geçirmez ve verilen izinleri iptal etmezse burada ortaya çıkacak olan duman ve kül çevredeki bütün insan sağlığını ve tarım arazilerini olumsuz yönde etkileyecektir" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:04
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:05