banner689
banner595

Samsun JMO, 17 Ağustos'ta hatırlattı: Deprem, ülkenin gerçeği!..

Samsun Jeoloji Mühendisleri Odası(JMO), belediyeler tarafından zemin etüt raporlarında yeterli denetim yapılamadığı için ciddi çelişkiler ve sorunlar yaşandığını iddia etti.

Samsun JMO, 17 Ağustos'ta hatırlattı: Deprem, ülkenin gerçeği!..

Samsun Jeoloji Mühendisleri Odası(JMO), belediyeler tarafından zemin etüt raporlarında yeterli denetim yapılamadığı için ciddi çelişkiler ve sorunlar yaşandığını iddia etti.

Ali BİROL
Ali BİROL
17 Ağustos 2016 Çarşamba 17:49
Samsun JMO, 17 Ağustos'ta hatırlattı: Deprem, ülkenin gerçeği!..
banner556

17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara depreminin 17. yılında Jeoloji Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz, Samsun Şubesi Yönetim Kurulu adına bir basın açıklaması yaptı. 

'ÜLKEMİZİN DEPREM GERÇEĞİ...'
Ülkenin deprem gerçeği ile yüz yüze olduğana dikkat çeken Başkan Yılmaz, "Jeoloji Mühendisleri Odası olarak; ülkemizin deprem gerçeğinin ortaya konulmasına ilişkin yapılan çalışmalar ve elde edilen veriler kamuoyu ile paylaşılmış, hazırlanan rapor, bilgi ve belgeler ilgili kurum ve kuruluşlara aktarılmış, konuyla ilgili çok sayıda toplantı düzenlenmiş, deprem zararlarının azaltılmasına yönelik ulusal bir afet politikasının yapısal ve yasal önerileri sürekli vurgulanmıştır" dedi.TÜM UYARILAR YAPILDI

Merkezi ve yerel yöneticiler ile toplumun tüm kesimlerini, ülkenin deprem gerçekğine ve yaklaşan afet tehlikelerine karşı  uyardıkları belirten Başkan Yılmaz, Oda olarak gördükleri eksiklikleri şöyle sıraladı:

- Yılda ortalama 25000 adet deprem çözümü yapılan, aktivitesi kanıtlanmış ülkemizin deprem gerçeği göz ardı edilmeye devam ediliyor,

- 2011 yılından beri toplanmayan Deprem Danışma Kurulu, deprem konusunda halkı bilgilendirme çalışmalarına yön vermek için hiçbir çalışma yürütmemektedir,

- Ulusal Deprem Stratejisi “UDSEP” çalışmalarının son yıllarda ne aşamada olduğunu bilinmemektedir,


- Ulusal Deprem Araştırma Programı “UDAP” kapsamında tüm yerbilimleri camiasını yakından ilgilendiren yapı üretimi ile mühendislik proje ve hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için de önemli kaynak teşkil eden paleosismoloji çalışmalarının desteklenmesi durdurulmuştur,

- 2011 yılında Van depreminden sonra öne çıkarılan ve ülkemizin deprem sorunu çözeceği belirtilen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” ile yüksek riskli alanlar için hiçbir çalışma yapılmamıştır,

- Kentsel planlama, yapı üretimi ve denetimi piyasa koşullarında alınır-satılır bir meta haline dönüştürülmüş, kamusal denetim yok edilmiş, meslek örgütleri sistemin dışına itilerek toplum, afet riskleri ile karşı karşıya bırakılmıştır.

- Birçok kurum ve kuruluşu ilgilendiren afet yönetim sistemi içerisinde; merkezi ve yerel yönetim, meslek örgütleri, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve toplumun tüm kesimleri arasında, sistemin her aşamasındaki (zarar azaltma, önceden hazırlık, müdahale ve iyileştirme) görev, yetki ve sorumluluklar arasında akılcı dengeler, rol ve görev dağılımları oluşturulamamış, sürdürülebilir, etkili ve verimli bir yönetim yapısı geliştirilememiştir.

- Özellikle ruhsata ilişkin yapılan parsel bazında zemin etüt raporları belediyeler tarafından denetime tabi tutulmadığı için raporlarda ciddi çelişkiler ve sorunlar vardır.

'OLUMSUZLUKLARIN SORUMLUSU ALT BELEDİYELERDİR'

Odanın denetleme yetkisi olmadığı için yaşanacak tüm olumsuzluklarda sorumluğunun, başta raporu hazırlayan ve sunan mühendislerde sonra da yeterli denetimi yapmayan alt belediyelerde olduğunu belirten Yılmaz, "Ülkemizde deprem konusunda etkin çalışılmıyor, mevcut planlar bile sonuçlandırılamıyor. Toplum olarak 1999 ve sonrası yaşanan depremlerin acı sonuçlarını çok çabuk unuttuk; ancak, doğa depremlerle, heyelan, taşkın ve sellerle sürekli kendini hatırlatmaya devam ediyor. Doğanın uyarı mesajlarını dikkate almamanın sonuçları dünden çok daha acı olacak. Depremleri önlememiz mümkün değildir, ancak zararlarını, acı sonuçlarını azaltmak bizim elimizdedir ve çok geç kalmamıza rağmen hala yapılabilecekler vardır. Yeter ki ortak aklın oluşturulması konusunda bir niyet ve irade olsun" diye konuştu.

Talha ARAZ

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682