banner1571

banner1608

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Samsun iş dünyası Saathane ve Gülsan'a çözüm istiyor

Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Gülsan Sanayi Sitesi ve Saathane Meydanı'nın son durumu adeta kangren haline geldi. Bunların çözüme kavuşturulması tüm kesimlerin beklentisidir" dedi

Samsun Haber 27.02.2019, 18:33 27.02.2019, 18:37
513
Samsun iş dünyası Saathane ve Gülsan'a çözüm istiyor

Samnsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Şubat ayı olağan toplantısı, Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir'in de katılımıyla gerçekleşti.
Toplantıda konuşan STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Gülsan Sanayi Sitesi ve Saathane Meydanı'nında yaşanan sorunların çözülmesi çağrısında bulundu.

Murzioğlu, "Gülsan Sanayi Sitesi'ndeki sorunun katılımcı bir yöntemle çözüme ulaştırılması, Saathane Meydanı'nın ivedilikle tamamlanarak yaya ve araç trafiğine açılması ticaretin hareketlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu iki husus, adeta kangren haline gelmiştir. Bunların çözüme kavuşturulması Samsun’daki tüm kesimlerin beklentisidir" diye konuştu.

TEK EKSİK BİRLİKTELİK
Samsun'un önemli potansiyele sahip olduğu dile getiren Murzioğlu, "100. yılı kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde Samsun’un potansiyelinin karşılık bulması ve ülke ekonomisinde daha fazla katma değer sağlayabilmesi için bizde eksik olan tek şeyin birlik ve beraberlik olduğunu görerek pek çok alanda inisiyatif aldık. Samsun’un ekonomik kalkınmasının yanı sıra, sosyal ve kültürel gelişimi için gerekli olarak gördüğümüz pek çok girişime çerçevemiz sınırları dahilinde destek olduk" dedi.

YER SORUNU BÜYÜK
Samsun'un hedeflerine ulaşması için daha çok üretim yapması gerektiğine dikkat çeken Murzioğlu, "Yurt içinden ve yurt dışından talepler var. Ama bu yatırım taleplerinin ihtiyacını karşılayabilecek sanayi parseli altyapımız yok. Samsun’un sanayiyle, ihracatla anılmasını istiyorsak, şu an gündemde olan tersane alanı ve aksa tarım arazisi içerisinde yer alan tarımsal vasfını yitirmiş olan 2 bin 380 metrekarenin de eklenerek, organize sanayi bölgesi olarak ilan edilmelidir. Bizim yatırımcımıza kimse Havza’da, Bafra’da OSB var, oraya gidin demesin" ifadelerine yer verdi.

YOLUMUZ YOK
TSO'nun yeni binasında yol sorunu yaşadıklarını da dile getiren Murzioğlu, şu ifadelere yer verdi: "Yeni binamız için inşaata da başladık ama gelin görün ki yol sorununu aşamıyoruz.  Yolumuz yok. Üretilen çözümler risk teşkil ediyor. Yaklaşık 7 bin faal üyesi olan, Karadeniz’in en büyük ticaret ve sanayi odasının yeni hizmet binasının yolu yok. Neyse ki HELİPORT’u var. Geleceği öngörmek bu olsa gerek. Biz yol probleminin de gerçekçi bir yaklaşımla, kısa zamanda çözülmesini istiyoruz."

SAMSUN'UN KENT DOKUSU RİSK ALTINDA
Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ise Samsun’un bugünkü eksik buldukları her şeye çok nitelikli projelerle 31 Mart’tan sonra çalışmalar yürüteceklerini kaydetti. Samsun’un kent dokusu anlamında çok ciddi anlamında risk altında olduğuna dikkat çeken Demir, “Bu riske Tapu Kadastronun oradan başlayıp Canik de dahil. Mesleki tecrübelerime dayanarak söylüyorum eğer önümüzdeki 15 yıl iyileştirme projeleri uygulamazsak kentin merkezi tamamen yok oluyor. Mesela bir kısım kent dokuları yok olmaya başladı. Gaziosmanpaşa ve Soğuksu Mahallelerine bakın. Çiftlikte çok ciddi bir kan kaybı var. Gazi Caddesi öyle. Saathane Meydanı öyle. Raylı sistem geçince Cedit’in üst kısmı o duruma düştü. Hiçbir şey yapmazsak kent merkezinin hem iskan hem ticari anlamda içinin boşaldığını görme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Seçimlerden sonra inşallah bu konuya çok önem vermemiz ve gecikmemek gerekiyor. Doğru projelerle hayata geçirmemiz gerekiyor. Acilen kent merkezindeki otopark ve ulaşım problemlerini de mutlaka çözmemiz gerekiyor. Gerekirse tespit ettiğimiz adaları kamulaştırıp otopark yapacağız. Üzerine yaşam alanı yapacağız” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından gündem maddeleri meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. 

Yorumlar (0)