banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Samsun İl Müftü Vekili Vedat Başsan: Salgında ölen şehittir - Samsun Haber

banner1357

Samsun İl Müftü Vekili Vedat Başsan, İslam'da veba salgınından ölenlerin şehit sayıldığını belirterek, "Kontrolü zor olaylarda ölenlerin şehit muamelesi göreceği  ile ilgili Peygamber efendimizin müjdesi vardır" dedi

SAMSUN HABER 27.03.2020, 09:22 Ayşe Çolak
Samsun İl Müftü Vekili Vedat Başsan: Salgında ölen şehittir - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Koronavirüs salgını, son günlerde çarpıcı bir soruyu akıllara getirdi. Samsun Gazetesi'ne konuşan İl Müftü Vekili Vedat Başsan,  "Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden bir Müslüman şehit sayılır mı?" sorusuna cevap verdi. 

ALLAH KATINDA ŞEHİTTİR

Dünyada daha önce çaresiz bulaşıcı hastalıklar hakkında Peygamber'in hadislerin olduğunu ifade eden Başsan, "Hatta bir kaynakta diyor ki; "Ebu Hüreyre'den rivayet edildiğine göre Resullah: Şehitler beş sınıftır. Vebadab ishalden ölenler, suda boğulanlar, göçük altında kalıp ölenler ve Allah yolunda şehit düşenler, buyurmuştur. Pergamber efendimiz bu hususlardan ölenlerin Allah katında şhit olabileceğini müjdeliyor. Yani veba, sel, yangın ve boğulma gibi kontrolü zor olaylarda ölenlerin şehit muamelesi göreceği konusunda Peygamber efendimizin  müjdesi vardır" dedi.

'EVDE KALIN' ÇAĞRSI 

Başsan ayrıca Samsunluların Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs mücadelesiyle ilgili aldığı tedbirlere uymalarını, öte yandan zoruunda olmadıkça evden çıkmamalarını istedi.

Dilber BAHADIR 

Yorumlar (0)