banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Samsun'dan o sözlere destek - Samsun Haberleri

banner1357

Samsun'daki işçi sendikalarının temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  "İnsanların ahı üzerinde ne siyaset ne hizmet bina edilebilir" sözlerine tam destek verdi. Sendika başkanları belediye işçilerinin iş akitlerinin fesh edilmesine tasarruf gözüyle bakılmaması görüşünde birleşti.

SAMSUN HABER 13.09.2019, 10:00
Samsun'dan o sözlere destek - Samsun Haberleri
banner1353
banner1375

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ,"Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerinde ne siyaset ne hizmet,bina edilebilir"  sözlerini değerlendiren, TÜM-BEL-SEN Şube Başkanı Suat Yıldız,  Belediye İş Sendikası Şube Başkanı İlyas Yiğit,  Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun ve Tes-İş Şube Başkanı Gökay Özdal, belediye işçilerinin iş akitlerinin fesh edilmesine tasarruf gözüyle bakılmaması gerektiğini belirtti.

BELEDİYELERDEN EKMEK YİYORUZ

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel-Sen) Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, belediyelerin ekmek kapısı olduğunu belirtti. Belediyelerde işçi çıkarılmasına kesinlikle karşı olduğunu ifade eden Yıldız, "Çünkü bir işçiyi çıkarmak demek, dört kişiyi birden işten çıkarmak demektir. Bu nedenle topyekün işten çıkarma mantığını doğru bulmuyorum. Bir taraftan da belediyeler borç batağı içinde, İller Bankası ve kamuya olan borçlar veya borç karşılığı senetler derken işçi maaşı üzerinden tasarruf sağlanmaya çalışılıyor. Bu durum da ise belediyeler yarım maaş ödemesine gidiyor. Ancak belediyelerde işçinin ve memurun maaşı kesilmemeli. Buralar bizim ekmek yediğimiz yer. Şuan belediyelerde ne yatırım ne de maaş ödemeleri var. Yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tütürsen bıyık. Ama bu işçiler üzerinden çözülecek bir durum değil. Hükümetin bu konuda bir çalışma yapması gerekiyor. Bir seferliğine mahsus olmak üzere SSK borçlarını silebilir. Kredi imkanı tanıyabilir. Kamuya ve İller Bankası'na olan borçlarda ertelenebilir.  Bu sorun ancak belediyelerin imkanlarını güçlendirilmesiyle çözülebilir. Öte yandan işçiler tasarruf gerekçesiyle işten çıkarmamalı.  Eğer bir işçi görevini kötüye kullanıyorsa veya disiplinsiz davranışlarda bulunuyorsa gereği yapılmalı" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANIMIZ UYARI YAPTI 

İşçinin geleceğe verimli bir şekilde hazırlanması gerektiğini belirten  Belediye İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda tüm Türkiye'ye bir uyarı yaptığını ifade etti. Yiğit, "Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Biz de seçimlerden sonra bizim bölgemizde siysi görüşüne bakılmaksızın sadece hizmeti göz önünde bulundurarak, işçileri işten çıkardan belediyelere gerekli uyarıları yaptık. Tepkimizi gösterdik. İşçiye tasarruf gözüyle bakılmamalı, daha verimli bir gelecek gözüyle bakılmalı. Maaşları tam ödenmeli. Kimsenin bir işçinin çoluk çocuğunun geleceğinde gözü olmamalı. Ayrıca kimse ücretsiz izne zorla çıkarılmamalı. Bir işçi zorla ücretsiz izne çıkarılıyorsa buna bağlı olan kurum büyük bir suç işliyor demektir. Yargı önünde hesap vermelidir.Bizim bağlı bulunduğumuz belediyelerde işçilerimiz maaşlarını tam alıyor. Bundan yana bir sıkıntımız yok. Ancak bu tür sıkıntıların olduğu yerlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarısından somra umuyorum ki bundan sonrali süreçte işçiler haklarını zamanında alacak, kimse mağdur olmayacaktır" dedi.

İNSAN HER ŞEYİN ÖNÜNDE 

Hizmet İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun da,  işçilere insan gözüyle bakılması gerektiğini vurguladı. Uzun şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımıza katılıyorum. Hiç bir belediye başkanının işçi üzerinden tasarruf etmemesi gerekiyor. Çünkü tasarruf ile ilgili bir şey olduğunda hemen bürokratların aklına işçiler geliyor. Bu böyle olmamalı. İşçilere insan gözüyla bakılmalı.  Çünkü bu insanların aldığı maaş belli. Bu maaşı yarım verirseniz, ücretsiz izne çıkarırsanız veya maaşlarını geç öderseniz bu insanlar nasıl geçinecek? Bunları düşünmek lazım. Ama malesef böyle olmuyor. Herkesin odağı işçilerin maaaşı oluyor. Bu işçilere azami şekilde geçinebilecek maaş ödemesi yapılması gerekiyor. İşçilerin tedirgin olmamaları gerekiyor. Bu şekilde olduğu zaman kaygı içerisinde bir insandan nasıl hizmet bekleyeceksiniz? Önce insan, önce emek diyoruz. İnsan her şeyin önünde. İktidar partisi de olsa, muhalefet partisi de olsa işten çıkarmaları, maaş kesintilerini, iş yerlerin değiştirilmesini ve işçilerin sürgün edilmesini doğru bulmuyorum. Bu konuyu gündeme getiren Sayın Cumhurbaşkanımıza ise teşekkürlerimi sunuyorum."

İŞÇİLER ADINA SEVİNDİM 

Tes-İş Şube Başkanı Gökay Özdal ise hiç bir emekçinin böyle bir durum ile karşı karşıya kalmaması gerektiğini dile getirdi. Erdoğan'ın bu konuya değinmesinin işçiler adına sevindirici olduğunu ifade eden Özdal, "Çünkü bütçenin batık olmasının sebebi işçiler değil. Bu tür durumlarda emek gözetmeden maaaş alanlar göz önünde bulundurulmalı. O maaş ile ailesini geçindiren, çocuk okutan insanlar var. Bizler emekçinin yanındayız.  İşçinin emeği alınmasın, maaşları tam ödensin ve kimse emeğinden olmasın. Biz bir belediye örgütlenmesi değiliz ancak bu konuda belediye ile örgütlenmesi olan sendikaların bir şeyler yapması ve eylem planlaması yapması gerekiyor. Burada önemli olan işçi barışının bozulmaması" dedi. 

Dilber BAHADIR 

Yorumlar (0)