banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Samsun'dan korkutan haber

banner1357

Samsun'da sürekli kilo alan ve tedavi altında tutulan Yağız bebeğe yurt dışından getirilen ilaçta çare olmadı.

SAMSUN HABER 29.01.2019, 09:45 29.01.2019, 09:54
Samsun'dan korkutan haber
banner1353
banner1375

Samsun'da yaşayan Sedat ve Sevda Bekte çifti, ikinci çocukları olan Yağız bebeği 5 aylıkken aşırı kilo aldığı için doktora götürdü. Leptin hormonu eksikliği teşhisi konulan bebek içni doktor yurt dışından getirilen ve SGK kapsamı dışında olan 4 bin 441 dolar değerindeki ilacın alınması gerektiğini söyledi.

Fiyatı yüksek olan ilacın SGK kapsamına alınması için aile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı ilacı SGK kapsamına aldı.

İlacı ücretsiz olarak kullanmaya başlayan Yağız bebek ilk başlarda kilo vermeye başladı. Vücudu bağışıklık kazanan Yağız bebek daha sonra hızla tekrar kilo almaya başladı. 55 kiloya ulan bebek Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alındı.

"DOYMAK BİLMİYOR"

OMÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Aydın, tedavi süreci hakkında bilgi vererek, "Yağız bebeğin iştah merkezi aşırı çalışıyor. Doymak nedir bilemiyor. Bunun nedeni doyma hissini bildiren leptin hormonunun eksikliği. Leptin eksikliği tedavisi günümüzde mümkün. Yağız bebeğe leptin tedavisine başladık. Başlangıçta güzel yanıt aldık ancak daha sonra direnç gelişti. Artık verdiğimiz ilaç etki etmiyor. Tekrar kilo almaya devam etti. Aşırı kilo onun hem nefes almasını hem de diğer vücut fonksiyonlarını zora sokuyor. Bu durum zaman zaman kendini yoğun bakıma yatacak kadar hasta duruma düşürebiliyor. Bununla ilgili yurt dışında deneysel ilaçlar var. Onlarla ilgili yurt dışı yazışmalarımız devam ediyor. İnşallah olumlu sonuçlanacak. Biz Yağız'da leptin tedavisine başladığımızda güzel sonuçlar aldık. Kilo da verdi. Ama bir süre sonra vücut ona karşı direnç geliştirdiği için; dozu yükseltmemize rağmen verdiğimiz ilaç etki etmiyor. Yağız şu anda 3 yaşında. 3 yaşındaki bir çocuk normalde 15-16 kilo iken Yağız şuan 55 kilo. Maalesef kilo almaya da devam ediyor" dedi. 

Yorumlar (0)