banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'dan genel kurul çağrısına itiraz - Samsun Haber

banner1357

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz,  11 baronun Türkiye Barolar Birliği'nde (TBB) olağanüstü genel kurul yapılması çağrısına karşı olduklarını ifade etti.

SAMSUN HABER 08.11.2019, 14:35 08.11.2019, 14:45
Samsun'dan genel kurul çağrısına itiraz - Samsun Haber
banner1353
banner1375

11 baronun Türkiye Barolar Birliğinde (TBB) olağanüstü genel kurul yapılması çağrısına karşı 35 baro başkanlığı, genel kurulun zamanında yapılmasını istedi. Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz de yaptığı açıklamada, olağanüstü genel kurul çağrısını doğru bulmadıklarını ifade ettti.

GERGİNLİĞE YOL AÇAR

TBB'yi olağanüstü genel kurula götürmeye yönelik çaba ve girişimlerin camiaya zarar vereceğini dile getiren Gürbüz, "Gündemimizde Yargı Reformu Strateji Belgesi doğrultusunda yasal ve yönetsel düzenlemelerin yapılması vardır. Nitekim düzenlemelerin bir kısmı eksikliklerine rağmen hayata geçmiştir. Avukatların hayati nitelikte kazanımlar elde edeceği bir ortamda olağanüstü genel kurula gitmek bu süreci baltalamak özellikle de binlerce genç meslektaşı daha da mağdur etmek demektir. Bu şartlarda gerçekleşecek olağanüstü genel kurul çözüme değil; gerginliğe, birliğin pekişmesine değil dağılmaya yol açabilecektir. Halbuki avukatların ve baroların ayrışmaya değil sıkı işbirliği içinde problemlerinin çözümüne odaklanmaya ihtiyacı vardır" dedi.

YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

Gürbüz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Olağanüstü genel kurul çağrısı yapan baroların çoğunluğu, Türkiye'de açık ara delege çoğunluğuna da sahip olan en kalabalık barolardır ki bu durum delege çoğunluğu bulunmayan barolara karşı orantısız güç kullanımıdır. Bu da yasanın verdiği bir hakkın, imkanın amacı dışında kullanımı demektir. Tüm bu nedenlerle olağanüstü genel kurul çağrısını doğru bulmadığımı beyan ile çağrıyı gerçekleştiren baroları kararlarını yeniden değerlendirmeye davet ediyorum."

Yorumlar (0)