Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsun'da yaşam şartları ne durumda?

Samsun'da yaşam standardı ne durumda? Sokağın nabzını tutan ekibimiz Samsunlulara, "Samsun'da yaşam şartları diğer illere göre nasıl, hayat pahalı mı?" sorularını yöneltti

Samsun'da yaşam şartları ne durumda?

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri sokağın sesi olmaya devam ediyor. Karadeniz'in en büyük şehri olan Samsun'da yaşam şartları ne durumda? Ekiplerimiz Samsunluların görüşlerini aldı. Vatandaşların büyük bölümü eskiye nazaran Samsun'un ekonomik şartlardan etkilendiğini ve hayat şartlarının pahalılaştığını belirtirken, yine de İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere oranla Samsun'un yaşanabilir bir şehir olduğunu savunanlar da yer aldı.

İşte Samsunlulardan aldığımız yaşam şartları ve hayat pahalılığı yorumları şu şekilde:

DİĞER İLLERE GÖRE İYİ
Recep ERDOĞAN: Samsun, diğer illere göre iyi durumda. Çünkü bir günde 4 mevsimi yaşıyoruz. Çalışana iş her yerde var ama şimdiki genç nesilde çalışma isteği yok, anne, baba parası yiyecek. Gençler hazıra alışmış durumdalar. Meslek yok, iş yok, okul yok her şeyi hazır bekliyorlar. Yani işsizlik var diyorlar ama çoğu gençte iş aramıyor yani. Gezme peşinde tozma peşinde hayatlarını yaşıyorlar. Samsun bence yaşanılacak bir şehir. Türkiye'de Samsun gibi başka bir şehir daha yok. Samsunlu olduğuyla insanın gurur duyması gerekli bence.

SAMSUN EN UYGUN ŞEHİR
Habil YURTSEVEN: Samsun sonuçta büyük şehir. Büyük şehir sıralamasında en uygun şehirlerin arasında geliyor. Çünkü Bafra ve Çarşamba ovası var. Samsun'da asgari ücretle çalışan birisi her şekilde evini geçindirebilir. Günümüzün gençlerine bakıyorsun, Ankara'ya, İstanbul'a gidiyor. İstanbul'a gidiyorsan en az 4-5 kişi olacaksın ki standartlara uygun bir şekilde yaşayabilesin. Ama İstanbul'da bir kişinin çalışıpta geçinebilmesi çok zor. İstanbul seni yutar. Ama günümüzde büyükşehirde geçineceğim diyorsan Samsun en uygun şehirdir.

SAMSUN KRİZDE OLAN BİR İL
Dursun Ali GÜRCAN: Samsun benim gözümde şuanda krizde olan bir il. Diğer illere göre Samsun iş potansiyeli açısından çok kötü ve geri kalmış durumda. Yani bir sanayimiz var, onu da taşıyorlar zaten. Diğer illere göre kıyasladığımızda Samsun'un durumu iyi değil. Gittikçe daha da kötüye gideceğini düşünüyorum.

İNSANLAR ZOR GEÇİNİYOR
Bahri ÇELEBİ: Yaşam şartları çok kötü. Ben market işletiyorum, sattığın malın yerini dolduramıyorsun öyle söyleyeyim. İnsanlar zor geçiniyor, durumumuz çok kötü. Asgari ücretle bir ailenin geçimini sağlaması çok zor.İnsanların en az üç bin lira maaş alması gerekiyor. Ama yinede diğer illere göre Samsun'un daha iyi olduğunu düşünüyorum.

EMEKLİYE GÖRE NORMAL
Cemal GÜNDÜZ: Samsun'daki yaşam standartları emekliye göre normal. İş konusunda Samsun biraz zayıf kalıyor. İş potansiyeli düşük bir şehir. Yeni iş sahalarının olması gerekiyor. Ben Samsun'u emekli şehri olarak görüyorum. Sanayi bakımından geride, tarım bakımından geride, tarım yapacak insan kalmadı. Köylere baktığımızda hep yaşlı insanlar bir tane genç yok. Tarım tamamen bitmiş durumda. Samsun'un tekrar tarıma yönelmesi gerekiyor. Asgari ücretle Samsun'da bir ailenin geçinmesi çok zor.

HAYAT ŞARTLARI ZOR
Fatma ERNUR: Samsun'da hayat şartları baya zor. Bir peynir 25 liradan 35 liraya çıkmış, alamıyoruz. Asgari ücretle bir ailenin geçinmesi mümkün değil. Asgari ücretle çalışan bir kişiye illa ki sülalesinden birilerinin yardım etmesi gerekiyor. Hele birde çocuğu varsa, evi yoksa geçinmesi mümkün değil. 

SAMSUN KRİZDEN ETKİLENDİ
Mustafa CENGİZ: Memleketin genel olarak durumunun iyi olmadığı çok açık. Krizden etkilenen illerden birisi de Samsun. Çünkü Samsun'da üretim sınırlı, fabrikalar yok, insanlar ya esnaflık yapıyor ya emekli, yada eğer iş bulabiliyorsa asgari ücretle çalışıyorlar. Baktığımızda yaşam şartları oldukça zor, insanların en büyük sorunu, derdi yaşam şartlarıyla mücadele etmek ve gelecek kaygısı. Asgari ücretle geçinmek mümkün değil. Ortalama bir ev kirası asgari ücretin yarısından fazla. Asgari ücret bir tek kişiyi bile geçindirmez. Samsun'da yaşam gerçekten çok zor.

HER ŞEY GAYET YOLUNDA 
Yunus ÇAKIR: Hayat şartları güzel her şey gayet yolunda. Geçinmesini bilen, hesabını bilen rahatlıkla geçinebiliyor. Samsun'da ekonomisini ayarlayabilen çok rahat bir şekilde yaşıyor. Memleketimizde, devletimizde herhangi bir sorun yok. Ancak asgari ücretle bir insanın geçinmesi çok zor. İnsanların en az üç bin lira maaş alması gerekiyor. Asgari ücretle geçinmenin mümkünatı yok. Genel olarak bakıldığında Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerden Samsun'da geçinmek daha kolaydır, daha ucuzdur. Samsun'da geçinmek bence çok da zor değil.

DURUM ÇOK KÖTÜ
Ahmet TOPÇU: Samsun'da durum çok kötü. Malum iş yok, iş alanları yetersiz. Herkes mağdur olmuş durumda. Samsun'da asgari ücretle geçinmekte çok zor. Tek bir kişi bile asgari ücretle zor geçinir. Asgari ücretle bir evi geçindirmek mümkün değildir. Yine de baktığımız zaman diğer illere göre Samsun biraz daha ekonomik.

ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEK İMKANSIZ
Fahrettin KURT: Ben emekliyim, kirada da durmuyorum evim var ancak çok zor geçiniyorum. Türkiye geneline baktığımız zaman Samsun biraz daha iyi durumda. Ancak yinede yaşam çok zor. Asgari ücretle geçinmek bu şartlarda çok zor. İnsanların sadece asgari ücretle geçindiklerine ben inanmıyorum. İllaki destek aldıkları birileri vardır diye düşünüyorum. Tek başına asgari ücretle geçinmek imkansız.

Röportaj: Emre ÖNCEL-Uğur ATICI
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312