banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Samsun'da yarım ton çikolatayla anıt yapılacak

Samsun'da Uluslararası 3. Master Of Cake Samsun Pasta Yarışması ve Pastacılık-Çikolata Festivali kapsamında Onur Anıtı, yarım tondan fazla çikolata ile yapılacak.

SAMSUN HABER 14.03.2019, 17:32
Samsun'da yarım ton çikolatayla anıt yapılacak

Uluslararası 3. Master Of Cake Samsun Pasta yarışması ve Pastacılık-Çikolata Festivali bir ilke imza atacak. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıldönümü dolayısıyla Samsun’da düzenlenen festival Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu'nda yapılacak.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenecek olan festival 12 Nisan'da bitecek.

Bir ilke imza atılacak festivalde Onur Anıtı, yarım tondan fazla çikolata ile yapılacak.

Festival Koordinatörü Zümra Uludoğan yaptığı konuşmada, “Bu sene tüm festivalin konseptini Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı olarak kurguladık. Festivalde 19 Mayıs ve Samsun adına birçok eser olacak. Bu eserler sergiye açılacak ve içerisinde bir de uluslararası pasta yarışması gerçekleşecek. Samsun Valisi Osman Kaymak’ın da izniyle, Samsun’da Türkiye’de ilk defa yenilebilir sanat sergisi kurulacak. Bu eserler kalıcı olarak müzede yer bulacak. Halkımız bundan sonraki süreçte bu eserleri görüp, gezebilecekler” dedi. 

Çikolatadan yapılacak Onur Anıtı hakkında da konuşan Uludoğan, şunları söyledi: 

“19 Mayıs’a özel, Azerbaycan’dan heykeltıraş bir arkadaşımız, Atatürk’ün Samsun’da bulunan Onur Anıtı’nı 1 metrenin üzerinde bir boyutta çikolatadan çalışacak. Heykel, çikolatadan hazırlanacak ve biz festival alanında bunu sergileyeceğiz. Heykelin son aşamaları da festival alanında tamamlanacak. Onur Anıtı’nda 500 kilonun üzerinde çikolata kullanılacak. Bu heykelin büyük bir çoğunluğu Azerbaycan’da bitirilip getirilecek. Çünkü bu eser günler alan bir çalışma gerektiriyor. 2 günde tamamlanması mümkün değil fakat önemli bölümleri Samsun’daki festival alanında tamamlanacak. Çikolatadan yapılacak anıt, platformla beraber 2 metreden daha fazla bir alan kaplayacak. Amazon kadınlarının bire bir halleri de festivalde pasta olarak yer alacak. Bu eserlerin dışında birçok sırı dışı eser de festivalde sergilenecek.” 

Yorumlar (3)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Erkan 4 ay önce
Giriş 20 tl, içerideki ürünler paralı. Gereksiz bir etkinlik.
Erkan korkmaz 4 ay önce
Giriş 20 tl, içerideki ürünler paralı. Gereksiz bir etkinlik.
Erkan korkmaz 4 ay önce
Giriş 20 tl, içerideki ürünler paralı. Gereksiz bir etkinlik.