banner1317

Samsun'da yabancı tabelalar söküldü!

Samsun'da İlkadım Belediyesi Zabıta Amirliği, Tükçenin Korunması Kanunu'na istinaden gelen ihbarları değerlendirerek, ilçede yüzde 75'i Türkçe olmayan tabelaları sökerek iş yeri sahiplerini uyardı.

Samsun'da yabancı tabelalar söküldü!
banner1314

Samsun'da genellikle Suıriyelilere ait iş yerlerindeki yabancı tabela, afiş ve reklamları mercek altına alan İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, iş yerlerinin tabelalarının denetimi için özel bir ekip kurdu. Gelen şikayetleri değerlendiren zabıta ekipleri, vatandaşların yoğun olarak kullandığı Çiftlik Mahallesi, Hakkı Bey ve Saadet Caddesi'nden başlayarak ilçe genelinde denetimlerde bulundu. Yapılan denetimlerde Araçpa tabelala bulunan iş yerlerinin çalışma izni ve iş yeri ruhsatları incelenirken, kanunlara uymayan ve zabıtayı gördüğü an dükkanını kapatıp giden şahıslar hakkında tespit tutanağı tutuldu. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Şeref Sarı, “Şehrimizde son yıllarda Suriye uyruklu vatandaşlarımız tarafından çok sayıda iş yeri açarak yerleşik düzene geçildiği aşikar. Bu iş yerlerinin büyük bir kısmı da yine Suriye uyruklu vatandaşlarımıza hitap ettiğinden tanıtımlarına yönelik tabela, pankart ve flamaları da yabancı harf ve kelimelerle yazılmıştır. İş yerlerinde TSE standartlarına uyan esnaflarımız gibi Suriyeliler de kanunlarımıza uymak zorunda. Bu sorunların çözüme kavuşması için konunun takipçisi olacağım. Zabıta ekiplerimizle sık sık denetim yaparak ilçemizde imla hatalarının olduğu tabela, poster ve afişlerin oluşturduğu görüntü kirliliğine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308