Samsun'da 'Vergi' zirvesi: Bu fırsat kaçmaz!

Samsun’da düzenlenen Vergi ve Sigorta Prim Borcu Yeniden Yapılandırması Bilgilendirme Toplantısı’nda vergi affının getireceği faydalar mükelleflere anlatıldı

Samsun'da 'Vergi' zirvesi: Bu fırsat kaçmaz!

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı, Samsun Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Samsun Ticaret Borsası ve Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliği ile 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında Vergi ve Sigorta Prim Borcu Yeniden Yapılandırması Bilgilendirme Toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlendi. Toplantıya katılan kurum yöneticileri, vergi borcu olanlara yasa hakkında önemli bilgiler verdi. 

VERGİ, EKONOMİNİN BEL KEMİĞİ
Vergi affıyla birlikte oda borçlarına da yapılandırma imkanı geldiğinin altını çizen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu(STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Vergi konusu, Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Ancak zaman zaman müteşebbislerimiz zorlu üretim şartları altında devlet alacaklarını ödemekte zorluk çekebiliyor. Bu nedenle kamuya olan borç yükünün azaltılarak taksitle ödeme imkanı getirilmesi bazen bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır. Vergi affıyla birlikte ödeme kolaylığının gelmesi yanında vergi incelemesinde olan konuların dava yoluna gidilmeksizin çözümlenmekte, işletme kayıtlarının fiili durumlarına uygun hale getirilerek kayıtlı ekonomiye geçişi teşvik edilmekte ve bazı varlıklar milli ekonomiye kazandırılmaktadır. Bu afla birlikte oda aidat borçlarına da yapılandırma imkanı getirilmiştir" dedi.

MURZİOĞLU'NDAN YEŞİL PASAPORT ÖNERİSİ
2018 yılı öncesi gecikmiş aidat borcu olan üyelerin 31 Temmuz 2018 tarihine kadar Oda'ya başvurarak bu aftan faydalanabileceklerine dikkati çeken Murzioğlu, "Vergi affının alışkanlık yapmaması, ödemelerin belli bir düzene oturulması adına benzer teşvikler fayda sağlayacaktır. Vergisini aksatmadan ödeyen iş adamlarına yeşil pasaport verilmesi de etkili bir teşvik unsuru olabilir. Neticede bu kazan kazan anlayışıdır. Üreten, istihdam sağlayan, değer oluşturan girişimciler olarak oluşturduğumuz bir katma değer bizim geleceğimize hizmet edecektir” diye konuştu.

Salih Zeki Mürzioğlu
    
250 BİN LİRALIK BORÇ, 35 BİN LİRAYA DÜŞEBİLİR
Vergi borçlarındaki rakamların yapılandırma sonrasında çok büyük bir indirime gidileceğinin altını çizen SGK Samsun İl Müdürü Ünal Kaya, “Özellikle işverenler ve esnaflar bizim kurumlarımıza uğrasınlar. Ya da e–devlet şifresi olanlar internet üzerinden borçlarını sorgulasınlar. İnanın öyle borçlar var ki geçmiş dönemden kalmış, 1990’lı, 2000’li yıllardan kalan borçlar bugüne kadar geldiğinde örnek veriyorum 30 bin liralık borç, 250 bin lira civarında oluyor. Fakat ana borcu alıp, tüfeyi uyguladığınızda rakam ana borcu 30 bin lira ise 35 bin lira gibi bir rakamla bu 250 bin liralık borçlarını kapatma imkanına sahipler" diye konuştu.

Ünal Kaya
   
YUMBUL: BU FIRSAT BİR DAHA GELMEZ
Bu kadar büyük imkanlara sahip olan vergi affının bir daha gelmeyebileceğini belirten Samsun Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul, “Vergi affı, mükellefler için kaçırılmaması gereken çok önemli bir fırsattır. Çünkü bu fırsat bir daha elimize geçmeyebilir. Bu yasada hepimizi ilgilendiren konular var. Mükellefler biran önce vergi dairelerine gelerek borçlarını yapılandırsınlar. Yapılandırmanın son günü 31 Temmuz 2018’dir. Vatandaşlarımızın acele etmesi kendi menfaatlerinedir” dedi.

Toplantı, konuşmaların ardından kurumların uzmanları tarafından gerçekleştirilen sunumlar ve soru-cevap kısmının ardından sona erdi. 

Zeki Yumbul

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127