banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsun'da veliler dikkat: Kırtasiye ürünleri cep yakacak!

Samsun'da yeni eğitim ve öğretim sezonu öncesinde kitap ve kırtasiyecilerde hareketli günler yaşanıyor. Dövize bağlı olarak kırtasiye ürünlerindeki artış velilerin ceplerini yakacak

SAMSUN HABER 06.09.2018, 10:19
Samsun'da veliler dikkat: Kırtasiye ürünleri cep yakacak!

Döviz kurunda yaşanan artışlar, kırtasiye ürünlerini de etkiledi. 17 Eylül'de başlayacak olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesi kırtasiye ürünlerine gelen zamlar velileri düşündürüyor.

2018-2019 eğitim-öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala kırtasiyeciler tüm hazırlıklarını tamamladı. Hareketli günlerin yaşandığı kırtasiyecilerde son durumu Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber Tv olarak analiz ettik. Maliyetlere bakıldığında bu sene en çok masraf yapılacak dönem okul öncesi dönemi. Tahmini temel ihtiyaçlar okul öncesinde ki öğrenciler için veliler hangi malzemeleri alacak ve toplam fiyatı nasıl olacak?

EN PAHALISI OKUL ÖNCESİ
Samsun'da kırtasiye işleten Recep Ergen, okul öncesi, ortaokul ve lise öğrencilerinin kırtasiye masraflarıyla ilgili rakamlar verdi. Okul öncesi dönemin, öğrenciler için en maliyetli dönemlerden biri olduğunu söyleyen Ergen, "Ürün çeşitliliği yönünden, markalara göre fiyat değişkenliği çok oluyor. Ortalama bu sezonu baz aldığımızda minimum 200 lira maksimum 350-400 liraya kadar markasına göre fiyatlarda değişiklik oluyor. Bu noktada tüketiciler, ürünlere baktığı zaman marka değeri yüksek olan, sağlık açısından faydalı olan, zararı olmayan ürünleri tercih ettiklerinde ortalama 250-350 lira arasında fiyatlar değişiyor" dedi  

OKUL ÖNCESİNDE ALINAN MALZEMELER
Okul öncesi için temel malzemeler hakkında konuşan Ergen, "Okul öncesi için temel malzemeler, parmak boyası, suluboya, kuru boya, pastel boya, krapon kağıtları, fon kartonları, boyama önlükleri vb bu tarzdaki malzemeler. Bunun yanında boncuklar, el işi kağıtları vs bu şekilde liste uzayabiliyor. Bu birazda okul öncesi öğretmenin tercihine kalıyor" diye konuştu. 

YÜZDE 50 ORANINDA ARTTI
Döviz kurundan kaynaklı meydana gelen zamların yeni eğitim-öğretim yılında herkesi etkileyeceğini belirten Ergen, "Bu son zamanlardaki zamlar ve döviz kurlarındaki artış tüm piyasayı etkilediği gibi bizim kırtasiye piyasasını da etkiledi. İyi markalarda geçen yıla oranla yüzde 50 oranında fiyat artışları var" dedi.
 
ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNDE FİYATLAR...
Ortaokul ve lise öğrencilerinin masraflarıyla ilgili açıklama yapan Ergen, "Orta okul, lise öğrenci gruplarını düşünürsek, biraz daha defter alırken seçici davranan müşterilerimiz var, ucuz olsun ne olursa olsun diyen müşterilerimiz var. Ortalama 80 gr spiral defter 7,50 lira bu sezon, hala geçen sezonun fiyatından devam ediyor. Orta okul öğrencilerininde ortalama masrafı 200-250 lira, çantayı bu fiyatların içerisine katmıyoruz.. Bu sene kaliteli ve iyi segmentlere sahip markalar 150-200 lira, daha alt gruplar 40-50 lira arasında kalitesine göre değişiyor. Orta okulu düşündüğümüzde, orta düzey ne çok kaliteli nede kalitesiz olarak düşündüğümüz zaman 250-300 lira arasında fiyatlar değişiyor. Lise grubunda, lise öğrencisinin zaten tüketimi çok fazla olmuyor. Sadece defter ve kalem, varsa çanta ilavesi oluyor. Kendi zevklerine, seçimlerine göre masrafı 150 lirada olabilir, 200 lirada olabilir. Çanta ve diğer malzemelerde olduğu zaman fiyat yukarıya doğru çıkıyor" ifadelerini kullandı. 

ÖZEL OKULLA FARKLAR NE KADAR?
Özel okul ve devlet okulları arasındaki kırtasiyelerin farklarından bahseden Ergen, "Devlet okulunda liste geldiği zaman hesaplıyoruz 200 lira tutuyor, özel okuldan geldiği zaman 350-400 lira tutabiliyor. Öğretmenin kendi seçimine kalıyor. Markaların fiyatları belirleyici oluyor. Bu noktada tüketiciler sektörel bazda baktıkları zaman, iyi fiyat araştırmaları yapmaları gerekiyor. Standartlara uygun ürünler almaları gerekiyor. Bir de fiyatların devamlılık arz etmesi gerekiyor. Kırtasiye malzemelerini, kırtasiyeden almalarını tavsiye ederiz" diye söyledi. 

VELİLER MEMNUN DEĞİL!
Velilerin tepkisiyle ilgili konuşan Ergen, "Kitap ve kırtasiye sektörüne baktığımız zaman veliler memnun değil. Ciddi oranda tüketicinin alım gücü yarı yarıya düştü. Enflasyon oranına bakarsak, dolar kurunun yükselmesi, tüketici tabanında asgari ücreti düşünürsek gerçekten çok ciddi zorlanmalar olacak. Zam tepkilerini ortaya koymalarını bekliyoruz. Üretici firmaların biraz daha insani fiyat artışı yapmalarını bekliyoruz"

Haber: Uğur ATICI

Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Eylül 2019
İmsak 04:40
Güneş 06:07
Öğle 12:35
İkindi 16:06
Akşam 18:53
Yatsı 20:14