banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsun'da üreticiye organik gübre dağıtıldı: 'Bu fırsat kaçmaz' - Samsun Haber

banner1357

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Artık küresel iklim nedeniyle Antalya'daki tarım faaliyetleri Karadeniz'e kayıyor. Bu bölge gerçekten Türkiye için önemli bir üretim alanına dönüşüyor. Bunu iyi değerlendirmeliyiz" dedi

SAMSUN HABER 15.02.2020, 10:26 Ayşe Çolak
Samsun'da üreticiye organik gübre dağıtıldı: 'Bu fırsat kaçmaz' - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile birlikte yürütülen 'Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi' projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası’nda üreticilere organik gübre dağıtıldı.
Törende konuşan Vali Kaymak, Karadeniz Bölgesi'nin organik tarım için oldukça şanslı hale geldiğini söyledi. 

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA

Organik tarımın artık tüm dünyada çok önemli bir yeri olduğuna değinen Vali Kaymak, "Dünyada artık organik üretim diye bir şey gelişiyor ve bunu hepimiz çok iyi takip ediyoruz. Organik ve doğal yaşam artık bir trend olarak bütün şehirlerde yükseliyor. Bu çerçevede bugün yapacağımız 400 tona yakın gübre ile hem fındık üretimine hem de diğer sebze üretiminin organik yöntemle yapılması sağlanacak. Bunun çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum" dedi.

İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Çarşamba, Bafra ve Terme'de çok bilinçli çiftçilerin olduğunu belirten Vali Kaymak, 
"Biz bilinçli çiftçilerimizi görünce çok daha mutlu oluyoruz. Gençler köylerde kalmıyor. Ama gençlere şunu göstermemiz lazım. Köyde kalanlar çok güzel para kazanıyor. Bunları görünce çok mutlu oluyoruz. Artık çiftçilik gerçekten karlı, paralı, zevkli ve sağlıklı bir iş. Artık küresel iklim nedeniyle Antalya'daki tarım faaliyetleri de Karadeniz'e kayıyor. Bu bölge gerçekten Türkiye için önemli bir üretim alanına dönüşüyor. Bunu iyi değerlendirmeliyiz" diye konuştu. 

Gübre dağıtım törenine Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, DOKAP Başkanı Yusuf Mengi, Çarşamba Kaymakamı Şükrü Yıldırım, Belediye Başkanı Halit Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Begen, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir,  ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz, Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır ile muhtarlar ve üreticiler katıldı.
  
Merve İLHAN

Yorumlar (0)
banner1474
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Şubat 2020
İmsak 05:45
Güneş 07:10
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:26
Yatsı 19:46