banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'da tartışmalı santral teklifi kabul edildi - Samsun Haber

banner1357

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ortak Komisyonu, Çarşamba'nın Eğercili Mahallesi'nde kurulacak Biyokütle Enerji Santrali'ne ilişkin uygulama imar planı teklifini oyçokluğuyla kabul etti.

SAMSUN HABER 11.10.2019, 17:51 11.10.2019, 18:15
Samsun'da tartışmalı santral teklifi kabul edildi - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ortak Komisyonu'nda görüşülen İmar Ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı ile Çarşamba  İlçe Belediye Başkanlığı'nın Biyokütle Enerji Santrali Kullanımı Oluşturulmasına İlişkin Uygulama İmar Planı Teklifi, AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. CHP'liler teklife ret oyu verirken, İYİ Parti Meclis Üyesi Alper Aydemir çekimser yönde oy kullandı.

KAMUOYUNDA OLUMSUZ BİR ALGI OLUŞTU

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ortak Komisyonu'nda Çarşamba ilçesine kurulacak Biyokütle Enerji Santrali Kullanımı Oluşturulmasına İlişkin Uygulama İmar Planı Teklifi yoğun tartışmalara neden oldu. İYİ Parti Meclis Üyesi Alper Aydemir, kamuoyunda meclisin santralle ilgili bir şeyleri kaçırdığı gibi bir algının oluştuğunu belirterek, "Eğer bu tesis yararlı ise Kavak ya da Toybelen gibi bir bölgemizde tercih edilebilirdi. Ruhsatsız olan bir yere izin verilmesi kabul edilemez. Ayrıca böyle bir tesise izin verirsek tarımsal sit alanı olan bir yerde daha sonra da diğer tesislerin  önünü açılacaktır. Bu tür yatırımlar halkla el ele kol kola yapılması kanaatindeyiz" dedi.

CHP:VALİLİĞİN RAPORUNU BEKLEYELİM

CHP'li Meclis Üyesi Atilla Tekcan ise, Çarşamba'ya yapılacak BES ile ilgili meclise daha önce sunulan 1/5000'lik imar uygulama planı görüşmelerinde, açıklama raporlarının eksik olduğunu bu nedenle tam olarak neye 'evet' dediklerini bilmediklerini belirtti. Samsun Valiliği'nin santralle ilgili bir araştırma komisyonu oluşturduğunu hatırlatan Tekcan, "Valiliğin raporu çıkana kadar bu maddenin oylanmamasını talep ediyoruz. Bu santralde işletmeci  tarımsal ürünleri yakacağım diyor ama yarın başka bir şey yakmayacağının garantisi yok" diye konuştu.

CHP’Lİ BAŞKAN MECİTÖZÜ’NDE KURDURDU

Komisyondaki görüşmelerin ardından söz alan Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Nihat Soğuk da, aynı biyokütle enerji santralinin yine aynı firma tarafından Çorum'un Mecitözü ilçesinde  faaliyette olduğunu dile getirerek, "Ben de bunu öğrendikten sonra o santralin oraya kurulurken görevde olan belediye başkanını aradım. Bana 'keşke bir imkan olsa da bir ikincisini yaptırabilsem' dedi. Havaya, tarıma kesinlikle bir probleminin olmadığını söylüyor. Hatta arkadaşlarımız buyursun gelsinler santrale götüreyim, santralin hemen dibinde ziraat odası başkanlığının tarım yaptığı bir bahçe bile olduğunu söyledi. O belediye başkanımız CHP'li bir belediye başkanı. Acaba bugün Samsun'da bu belediye başkanımız büyükşehir belediye başkanımız olsaydı,  bugün itiraz eden bir kısım sivil toplum örgütlerinin bir kısmı sanki itiraz etmezdi diye düşünüyorum. Eğer çağın gereklerini yaşayacaksak, enerji olmazsa olmazımız. Enerji sisteminin üretilen farklı farklı alanları var. Biyokütle enerji santrali de en iyi ilk 3'ün içerisinde" diye konuştu.

OYÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Nihat Soğuk santralle ilgili oylama öncesinde imar planı uygulama değişikliğine ayrıca, santralin 'insan sağlığına, havaya toprağa, suya olumsuz bir etki yapmamak ve gerekli önlemin de alınması kaydıyla' notunu düştü. Bu açıklamanın ardından komisyonda yapılan oylamada, Çarşamba ilçesine Biyokütle Santrali kurulmasına ilişkin uygulama imar planı değişikliği AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla  kabul edildi. Oylamada CHP'li üyeler ret, İYİ Partili Meclisi Üyesi Alper Aydemir ise çekimser yönde oy kullandı.

Gülsüm ATİK 
 

Yorumlar (0)