banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'da pilavcı abladan hayat dersi - Samsun Haber

banner1357

Samsun'da motorunda nohutlu pilav satarak evini geçindiren Emine Karaca, yaşama azmiyle herkese parmak ısırtıyor. Emine Karaca'nın, hayata dair söylediği sözler ise çarpıcı; "Asla pes etmeyeceksin, çalışacaksın.."

SAMSUN HABER 18.10.2019, 16:39
728
Samsun'da pilavcı abladan hayat dersi - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Adı Emine Karaca. 15 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a gurbete gitti. Baktı ekmek aslanın ağzında, lokantalarda işe başladı. Temizlikçilik, bulaşıkçılık derken mutfağa geçti. Önce patetes soğan soydu, ardından da yemek yapmaya başladı. 

Genç yaşında evlendi, çoluk çocuğa karıştı, 4 evladı oldu. Bir taraftan çocuklarını büyüttü diğer yandan lokantalarda çalışmaya devam etti. Biraz eli para görünce 'Neden  ben yapmayayım' deyip kendi restoranını açtı. Açtı açmasına ama İstanbul gibi bir şehirde hele de bir kadının ayakta durması zor iş. Önce eşini kaybetti sonra da işleri yolunda gitmedi. Çoluk çocuğunu ziyan etmemek için yeniden baba ocağına, memeketine döndü  4 yıl önce.

MOTOSİKLETİYLE SATIŞ YAPIYOR
Samsunlu Emine Karaca, eşini kaybetmiş çocuklarını büyütmeye çalışan bir kadının verdiği yaşam mücadelesinin en güzel örneklerinden birisi aslında. Samsun'a döndükten sonra da kimseye el avuç açmamak için yine başladı çalışmaya. Önce bir motosiklet buldu. Ardından da o motosiklete koyduğu camekan içerisinde nohutlu pilav, tavuklu pilav ve arnavut ciğeri satmaya başladı.

ÇALIŞMADAN DURAMAM
Samsun sokakları aslında Pilavcı Abla'yı tanıyor. Biz de bir gece eski Samsun Adiyesi'nin önünde yine nohutlu pilav satarken karşılaştık Pilavcı abla ile. Başladık sohbet etmeye. Sabah 11.00'de işe başladığını belirten Emine Karaca, "47 yaşındayım, 15 yaşımdan bu yana çalışıyorum. 10 kilo pirinç alıp pilav yapıyorum ve pilavım bitene kadar da çalışmaya devam ediyorum. 4 çocuğum var birisi daha küçük, okula gidiyor. Ben çalışmazsam çocuklarım başkalarının eline mi bakacak. Çok şükür sağlığım yerinde. Çalışmadan duramam" diyerek yaşam mücadalesini anlatıyor.

BİZ KADINIZ, ÖZELİZ, EN KRAL BİZİZ..
Emine Karaca'nın hayata dair söylediği sözler ise oldukça çarpıcı; "Asla pes etmeyeceksin, çalışacaksın. Üç kuruşluk insanların eline düşmeyeceksin. Hele de biz kadınlar mutlaka ekmeğimizi elimize almalıyız, çalışmalıyız. Kimseye minnet etmem. Çünkü biz özeliz, biz kadınız, en kral biziz." 

KRALSIN PİLAVCI ABLA!
Köşe başlarındaki gençlerin halini gördükçe çok üzüldüğünü de belirten Pilavcı abla, yaz-kış motorun üzerinde, sokak sokak, cadde cadde gezerek nohutlu pilavını satıyor. Sohbetimiz bitince de yine düşüyor yollara. Bu arada Pilavcı Emine Abla'nın nohutlu pilavı 5 lira, tavuklu pilavı ise  6 lira, üstelik tepeleme ve lezzetli mi lezzetli..

Gülsüm ATİK 

Yorumlar (1)
Metin DİRHEMSİZ 9 ay önce
Ablam tam olarak nerede satıyor pilavı
29°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 03:04
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:06