banner1219

Samsun'da paraya para demiyorlar

Samsun'da paralı poşet uygulaması kilo işi poşet satanların işine yaradı.

Samsun'da paraya para demiyorlar

1 Ocak tarihinden itibaren tüm Türkiye'de poşet paralı oldu. Poşetin paralı olması ise kilo işi poşet satanların yüzünü güldürdü. Vatandaşlar poşetin tanesine 25 kuruş vermektense kilo işi poşet almaya yöneldi. 

Plastik poşet ve ambalaj ürünleri ticareti yapan Nuh Gündoğdu, "Uygulamayı için olumlu buluyorum. Poşetlerin ücretli satılmaya başlanması şimdilik henüz bize etkisini göstermedi. Bizim kurumsal firmalara mal satışımız yok. Bu sefer tüketiciyle direkt temasta olacağımızı düşünüyorum. Vatandaş poşete 25 kuruş vermektense bizden gelip kilo işi ve poşetlerin adetinin fiyatının ne kadar olduğunu sormaya başladı. Biz de vatandaşlara bu konuda yardım ediyoruz. Vatandaşlar bu yöntemin karlı olduğunu düşünüyor. Bu yüzden bizden poşet alımı başladı. Tüketici markete 25 kuruş para ödememek için bizlere geliyor. Bizim de poşet satışlarımız haliyle arttı” dedi. 

13 yıldır bu mesleği yaptığını ifade eden Göksel Çelik, "Bu ilk önce bizim kendi kabahatimiz. Bir de markette küçük bir şey alsak bile kocaman poşet veriliyor. Bunu da marketlerin suçu olarak görüyorum. İsraf noktasında çok güzel bir uygulama. Ama eksik bir uygulama. Bu eksiklikler giderilirse ülkemiz adına çok güzel bir uygulama olacak. Hem satıcının hem üreticinin hem de tüketicinin bilinçlenmesi noktasında bu eksiklikler giderilirse çok güzel bir uygulama olacak” diye konuştu. 

Vatandaşların yastık altı poşetlere yöneldiğini vurgulayan Çelik, "Bize olan etkisini biraz daha zaman geçtikten sonra göreceğiz tabi. Ancak bunun etkisi illaki olacaktır bize. Olmasını da bekliyoruz. Ellerindeki poşetler bittiğinde vatandaşlarımız markete gittiği zaman yanında poşeti yoksa haliyle bizlerden poşet almak zorunda kalacak” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148