banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'da otomobilsiz gün - Samsun Haberleri

banner1357

Samsun'da Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 'Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü' kutlandı ve 'Beraber Yürüyelim' etkinliği gerçekleştirildi.

SAMSUN HABER 22.09.2019, 17:38
Samsun'da otomobilsiz gün - Samsun Haberleri
banner1353
banner1375

Samsun'da 'Avrupa Hareketlilik Haftası' kapsamında bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla  'Beraber Yürüyelim' etkinliği ve   gerçekleştirilirken bisikletliler şehir turu attı. Atakum Gençlik Merkezi önünden başlayan yürüyüş, Çobanlı iskelesi önünde son buldu. 

YOĞUN KATILIM
Yürüyüşe Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Ondokuz Mayıs Üniversite Rektörü Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu,   Bisiklet Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Tarık Torun ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yol boyunca 19 Mayıs İzcilik Kulübü izcileri marşlar söyleyerek yürüyüşe eşlik etti.

EGZERSİZ İLAÇTIR 
Yapılan yürüyüşün farkındalık oluşturduğunu ifade eden Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, "Samsun inanılmaz bir sahil bandının olduğu bir şehirdir. Halkımız sabah akşam yürüyüş yapmaları, sağlıklı kalmaları için 'Egzersiz ilaçtır' sloganı ile vatandaşlarımızı hareketli olmaya, sağlıklı yaşamaya teşvik ettiğini düşünüyorum. Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.Çobanlı iskelesinde hatıra fotoğrafı çekimi ile yürüyüş son buldu.

İNSANLAR DAHA MUTLU 
Bisiklet Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Tarık Torun,  bisiklet ile insanların daha mutlu olduğunu belirterek, "Bisikletle ulaşım yapan bisikleti ulaşımın merkezine koyan şehirlerde insanlar daha az petrol türevi yakıtlar tüketirken, daha çok spor yapıyorlar. Burada en önemli detay ise bisiklet yolları. Güvenli bisiklet yollarının olduğu şehirlerde insanlar ulaşım ihtiyaçlarını bisikletle yapabiliyor. Bunlar artık ülkemizde de hayal değil" dedi. 

SAĞLIK İÇİN BİSİKLET 
Bisikletin en temiz ulaşım aracı olduğunu belirten Doç. Dr. Oktay Yapıcı  ''Gelişmiş ülkeler artık sağlık için bisiklet kullanıyorlar. Şehir merkezlerinde sadece toplu ulaşım araçları ve bisikletler kullanılıyor. Şehirler arasında bisiklet otobanları yapılıyor. Bizler de belediyeler olarak gecikmeden bisikletli ulaşımı sağlamalıyız" diye konuştu.

Yorumlar (0)