banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'da o mahallelerin muhtarları konuştu: 'Bizi öldürmeye çalışıyorlar'

banner1357

Samsun'un Kavak İlçesi'nde taş ocağı kurulması planlanan bölgedeki mahallelerin muhtarları, söz konusu tesisle yöredeki insanların öldürülmeye çalışıldığını öne sürdü

SAMSUN HABER 22.05.2020, 08:20 22.05.2020, 09:34 Ayşe Çolak
Samsun'da o mahallelerin muhtarları konuştu: 'Bizi öldürmeye çalışıyorlar'
banner1353
banner1375

Samsun'un Kavak İlçesi'nde kurulması planlanan taş ocağına bölgenin mahalle muhtarları karşı çıkarak, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyeceğini söyledi.

HUZURSUZ ETTİ 

Samsun'un Kavak İlçesi Karapınar, Köseli, Bekdemir, Emirli ve Ilıca Mahalleleri'ni kapsayacak şekilde bin dönümlük alana Oyak Beton A.Ş tarafından taş ocağı yapılacağı iddiası yöre sakinlerini huzursuz etti. 

YAŞANMAZ HALE GELECEK

Samsun Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Karapınar, Köseli ve Bekdemir mahallelerinin muhtarları, mevcut çimento fabrikası ve taş ocağının tarım ve hayvancılığı olumsuz etkilediğini, doğaya zarar verdiğini ifade ederek, yeni bir taş ocağının kurulmasıyla birlikte yörenin yaşanmaz hale geleceğini kaydetti.

TERKETMEM LAZIM

Kurulacak olan taş ocağının, evine 200 metre mesafede olduğunu ifade eden Karapınar Mahallesi Muhtarı Yaşar Cavit Özbek, "Burada herkes hayvancılıkla geçiniyor. Ben de büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyorum. Bana çok yakın mesafede yer alacak. Eğer bu tesis kurulursa benim orayı terk etmem lazım. O hayvanlar tozu, pisliği, gürültüyü kaldıramaz. Doğanın tam ortasına böyle bir tesis kurarak bizi öldürmeye çalışıyorlar. Şu anda mevcut çimento fabrikasından toz geliyor. Ağaçlar, meyve bahçeleri kuruyor, arıcılık bitiyor" dedi.

YAŞAM ALANIMIZ KISITLI

Taş ocağı kurulacak alanda içme suyu kaynaklarının bulunduğunu belirten Köseli Mahallesi Muhtarı Mehmet Çu, "Bir tarafımızda çimento fabrikası bir tarafımızda taş ocağı var. Yaşam alanlarımız zaten kısıtlı ve onlardan etkileniyoruz. Şimdi de yeni bir tesis kurulacak. Yöre halkı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Çok yakın mesafede kurulacak olan taş ocağının etkileyeceğini düşünüyoruz. Daha önce de taş ocağı kurulması gündeme gelmişti fakat bölgede içme suyu kaynağı olduğu için mahkeme iptal etti" dedi.  

DOĞAMIZI BİTİRDİLER

Çevreye ve ormana zararı olduğu için taş ocağını istemediklerini ve bunun için itiraz dilekçesi verdiğini söyleyen Bekdemir Mahallesi Muhtarı Şaban Avcı, "Şu anda mevcut çalışan çimento fabrikası benim yaşadığım alana 500 metre mesafede. Tozdan, gürültüden duramıyoruz. Doğamızı mahvettiler. Akşam olduğunda hayvanlarım üzeri tozlanmış bir şekilde geliyorlar. Çimento fabrikası kurulmadan önce yöre halkı razıydı ama kurulduktan sonra fabrikanın tozuna, gürültüsüne maruz kalınca anladılar" dedi.

Merve İLHAN

Yorumlar (0)
16°
sisli
Namaz Vakti 07 Haziran 2020
İmsak 02:56
Güneş 04:55
Öğle 12:38
İkindi 16:38
Akşam 20:12
Yatsı 22:02