banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Samsun'da nitelikli eleman yetiştirilemiyor - Samsun haber

banner1475

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Samsun'da 63 meslek lisesi var. Buradan mezun olan arkadaşlar mesleği icra etmekten uzak. Elektrikçi elektrik kaynağı yapamıyor, mekanikçi tesisatı tamir edemiyor. Nitelikli eleman yetiştiremediğimiz sürece, işsizliğin önüne geçmemiz mümkün değil" dedi

SAMSUN HABER 16.12.2019, 12:56 Admin
Samsun'da nitelikli eleman yetiştirilemiyor - Samsun haber
banner1353
banner1375

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Ticaret Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçesi hakkında konuştu. Yaşar, işsizliğin önüne geçilmesi için nitelikli eleman yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

NİTELİKLİ ELEMAN BÜYÜK SORUN
Samsun'da 63 meslek lisesi olduğuna dikkat çeken Yaşar, "Buradan mezun olan arkadaşlar mesleği icra etmekten uzak. Elektrikçi elektrik kaynağı yapamıyor, mekanikçi tesisatı tamir edemiyor. Bu öğrenciler ile biz; yatırımcılar arasında, fabrikalar arasında bağ kurmadığımız, nitelikli eleman yetiştiremediğimiz sürece işsizliğin önüne geçmemiz mümkün değil. Sanatkâra, eli kirlenen insanlara ikinci sınıf insan muamelesi gösterirsek, bu meslekleri yapacak eleman bulmakta da zorluk yaşarız. Meslek liselerinin sayısının çokluğuyla değil, nitelikli eleman yetiştirmesiyle övünmemiz gerekiyor. Aynı şekilde, üniversite sayılarımızın artmasıyla değil, nitelikli üniversite mezunlarımızın olmasıyla övünmeliyiz" dedi.

ESNAF ZOR DURUMDA
Konuşmasında esnafın büyük sorunlarla boğuştuğuna dikkat çeken Yaşar, "Ekonomideki durgunluk, en çok sayıları 1 milyon 800 bini bulan esnaf ve sanatkâr kesimini etkilemiştir. Esnafın en önemli beklentisi güven. Güven unsuru oluşmadığı sürece ekonominin, ticaretin gelişmesinden bahsedemezsiniz. Esnafın en büyük beklentisi vergi ve SGK borçları. Hiç olmazsa bu dönemde SGK ve vergi borçlarının da yapılandırılması konusunda talepleri var. Diğer taraftan, yazılan çekler var. Her çeki yazılana sahtekâr gözüyle bakmak bize yakışmaz. Milyonluk cirolar yapan arkadaşlarımız var ama içinde bulunduğu durum itibarıyla çeklerini ödeyemiyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner1474
17°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 29 Ocak 2020
İmsak 06:14
Güneş 07:42
Öğle 12:53
İkindi 15:29
Akşam 17:54
Yatsı 19:17