banner1589

banner1585

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Samsun'da mobilyanın önü açık

Türkiye Kalkınma Bankası, Samsun'da yatırım yapılması halinde avantaj sağlanacak sektörleri belirledi. İlk sırada mobilya sektörü var

Samsun Haber 13.12.2019, 10:05
115
Samsun'da mobilyanın önü açık

Türkiye Kalkınma Bankası, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)'nın talebi üzerine TR 83 Bölgesi Rekabet Sanayi ve İstihhdam Açısından Mevcut Durum ve Politika Önerileri raporunu tamamladı.  Söz konusu çalışmada yatırım yapılabilecek ana faaliyet alanları; tarım, imalat, imalat sanayi, enerji, lojistik, turizm, sağlık sektörleri ayrıştırılarak, illerin hangi sektörlerde yatırım yapmalarının avantaj sağlayacağı belirlendi. Samsun'da uygun yatırım alanı olarak ilk sırada 'mobilya' sektörü gösterildi.


MOBİLYA SEKTÖRÜ İLK SIRADA
Türkiye Kalkınma Bankası'nın hazırladığı çalışmada, Samsun için uygun yatırım alanlarının başında  mobilya imalatı yer aldı. TKB, Samsun'da etin işlenmesi ve saklanması ile  et ürünlerinin imalatı sektörüne yatırım yapılmasının da avantaj sağlayacağına yer verdi.
GIDA İMALATI ÖNE ÇIKTI
Samsun'da yatırım için uygun görülen üçüncü sektör ise 'sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması' oldu. Bu sektörlerin yanı sıra kakao, çikolata, şekerleme ve yöresel hazır yemek sektörü, süt ürünleri imalatı da gıda sektöründe yatırım yapılması en uygun sektörler olarak gösterildi.

SABUN VE DETERJAN DA ÖNERİLDİ
Samsun'da sanayi sektöründe ise  sabun ve deterjan ile temizlik ve parlatıcı maddeler imalatının yanı sıra, plastik tabaka, levha, tüp, profil ve plastik malzemeleri imalatı da yatırım yapılması uygun sektörler arasında yer aldı.
YATIRIMDA ÖNE ÇIKAN ALANLAR 
Samsun'da imalat  sektöründe yatırım yapılması önerilen diğer alanlar ise şöyle:
Çelikten tüpler, borular, içi boş profiller ve benzeri bağlantı parçalarının imalatı, metal yapı malzemeleri imalatı, diğer fabrikasyon metal ürünlerin imalatı, ölçme, test ve seyrüsefer amaçlı alet ve cihazların imalatı, akümülatör ve pil imalatı, kablolamada kullanılan gereçlerin imalatı (fiber optik ve diğer tel kablolar) , motorlu kara taşıtları için parça ve aksesuar imalatı.

Gülsüm ATİK 
 

Yorumlar (0)