banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'da manda sayısı artıyor

banner1357

Samsun Kızılırmak Deltası'ndaki manda sayısı 3 binden 10 bine çıktı.

SAMSUN HABER 25.02.2019, 11:10 25.02.2019, 11:58
banner1353
banner1375

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), Samsun'un 19 bin 896 adet manda ile Türkiye'de birinci sırada olduğunu açıkladı.

Samsun'daki manda sayısının yarısı Kızılırmak Deltası'nda bulunuyor. Son 10 yılda gerçekleştirilen teşviklerle birlikte manda sayısı 3 binden 10 bine çıktı.

Manda yetiştiricisi Bayram Sözen yaptığı açıklamada "Kızılırmak Deltası'nda manda nesli tükenmek üzereydi. Devlet projeleriyle ilgi gören manda çoğalmaya başladı. Biz burada deltadan yararlanıyoruz. Mandanın bakımı burada kolay olduğu için manda daha fazla tercih ediliyor. Manda sulak araziyi sevdiği için 5-6 deltada gezebiliyor. Bu bakımını kolaylaştırıyor. Benim 2010’da 20-30 mandam varken şimdi 150 mandam var. Manda sayısı artıyor. Manda dayanıklı, etiyle sütüyle kaliteli bir hayvan. Mandaya karşı azalan ilgi son yıllarda yeniden arttı" dedi.

Kızılırmak Deltası'nda manda popilasyonunun fazla olduğunu belirten Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti Alan Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güler, "Kuş Cenneti dediğimiz alanda ise yaklaşık olarak 10 bin civarında manda olduğunu biliyoruz. Geçen yıl yaptığımız bir çalışmada 5 bin 500 mandanın sulak alan içerisinde 6 ay boyunca bulunduğunu biliyoruz. Manda sayısında bölgede genel olarak 1995 yılından 2008 yılına kadar olan sürede ciddi bir azalma olmuş. 10 bin mandadan 2 bin mandaya kadar düşülmüş. 2008 yılından sonra devletin desteğiyle mandacılık gelişiyor ve manda sayısında artış oluyor. 2008 ile 2018 arasında 3 bin manda sayısından 10 bin manda sayısına ulaşmış durumdayız. Bu yıl henüz manda sayısı için bir çalışma yapmadık. Nisan ayı gibi mandalar alana çıkacak o zaman yine sayıyla ilgili bir çalışma yapacağız. Kızılırmak Deltası şu an UNESCO sürecinde. UNESCO sürecinde belli aşamalar ve değerlendirme süreci var. UNESCO, geçen yıl Aralık ayında buradaki bütün canlıların olduğu detaylı bir rapor istedi bizden. Bizim yapmamız gereken bütün doğal varlıkların birbiriyle etkileşimini ortaya koymak. Burada hayvancılık faaliyetleri ile doğal arasındaki ilişkiye tam hakim değiliz. Bu ilişki özellikle mandalar açısından pozitif yönde. Mandacılık faaliyetleri bölgedeki doğal yaşamı destekliyor. Bu ulusal ve uluslararası birçok çalışmada bizim tespit ettiğimiz bir nokta. Fakat buradaki ilişkinin ne yönde olduğunu yapacağımız çalışmalar sonrasında belli olacak. Biz bölgedeki bütün hayvancılık faaliyetlerle doğal yaşam arasındaki etkileşimi ortaya koymak için bir dizi somut çalışmalar ortaya koymayı öngörüyoruz. Buradaki manda popülasyonu alanın ayrılmaz bir parçası. Mandacılık faaliyeti bölge ve ülke ekonomisi için ciddi bir kaynak. Sulak alan ekosisteminin sürdürülebilirliği açısından mandacılığın bir çok konuda katkısı var" diye konuştu. 


 

Yorumlar (0)