banner673
banner595

Samsun'da Mahkemeden Parkomat Davasına Ret!

Samsun Büyükşehir Belediyesi aleyhinde açılan parkomatlarla ilgili dava, Samsun 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Samsun'da Mahkemeden Parkomat Davasına Ret!

Samsun Büyükşehir Belediyesi aleyhinde açılan parkomatlarla ilgili dava, Samsun 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Ahmet Ak
Ahmet Ak
24 Mart 2016 Perşembe 17:56
banner556
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları içerisindeki yol üstü otopark alanları ile ilgili olarak 14.04.2015 tarih ve 166 sayılı karar ile Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan “UKOME kararıyla belirlenen yollarda (cadde ve bulvarlarda) yol üstü otopark uygulaması, ayrıca imar planı değişikliğine gerek olmaksızın yapılabilir” plan notu eklenmesine ilişkin karara itiraz ederek dava açan Avukat Kemal Vehbi Gül’ün itirazı mahkemece reddedildi. Daha önce yine Kemal Vehbi Gül tarafından açılan davada 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş ancak Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararında belirtilen eksikliği gidererek aldığı kararla itiraz nedenini ortadan kaldırmıştı. Alınan bu kararı da mahkemeye taşıyan Gül’ün bu girişimi de böylece 2. İdare Mahkemesi’nce reddedilmiş oldu.“PARK ÜCRETİ İŞLETME İZNİ VERİLEN KİŞİLERCE ALINABİLİR”

Parkomat uygulaması ile ilgili para tahsilatı yapan kişilerin yetkilerinin bulunmadığı yönündeki itirazlara da açıklık getiren karar gerekçesinde, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun birinci fıkrasının f bendinde Büyükşehir Belediyelerinin meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermesinin belediyenin yetki ve sorumlulukları arasında olduğu kaydedilerek, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 79. maddesinde, karayolu üzeri park yerindeki araçlar için park ücretinin, yetki ve sorumluluk alanına göre, park yerini tespite yetkili idarece veya bu idare tarafından izni verilen gerçek ve tüzel kişilerce alınabileceği, erişme kontrollü karayolları (otoyol-expres yol) hariç olmak üzere büyükşehirlerde yetkili idarelerin, büyükşehir belediyeleri olduğu kurala bağlanmıştır” denildi.“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARARI HUKUKA UYGUNDUR”

Daha önce 1. İdare Mahkemesi tarafından alınan ve yönetmeliğin tamamen iptal edilmesi yönündeki kararın, 23/01/2015 tarih ve E:2013/1112, K:2015/42 sayılı Danıştay 8. Dairesi’nin E:2015/3515, K:2015/9956 sayılı kararı ile bozulduğunun belirtildiği kararda şu görüşlere yer verildi:

“Bu durumda, yukarıda açıklandığı üzere karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek hak ve yetkilerine sahip olan davalı idarenin sahip olduğu bu yetki kapsamında aldığı, 1/5000 ölçekli nazım imar planına ‘UKOME kararıyla belirlenen yollarda, (cadde ve bulvarlarda) yol üstü otopark uygulaması, ayrıca imar planı değişikliğine gerek olmaksızın yapılabilir’ plan notu eklenmesine ilişkin Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14/04/2015 tarihli ve 166 sayılı kararında hukuka aykırılık bulunmamaktadır.”
Loading...
Son Güncelleme: 24.03.2016 18:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
RAMAZAN 2016-03-24 22:58:24

İki günde 20 TL ödedim, ücretler pahalı, insan unsurunu unutmamak gerek, herşey kazanç bakış açısı ile olmamalı. Lütfen kentsel dönüşüme hız verin merkezden başlayarak.. İnşaat yapılıyor projede otopark var ama...gerçek farklı..Atakum gibi güzelim yer bile sıkıtılı...

Avatar
hasan 2016-03-25 09:41:13

hadi bu işi firmaya verdiniz peki ceza yazma yetkisini nereden buluyor...

Avatar
pirana61 2016-03-25 14:15:46

belediye babasının yerinimi kiraya veriyor yol payı diye arsa sahibinden kestiğin yeri nasıl kiraya verebilirki o hakime savcıya sormak lazım belediyenin babasının yerimi ey haki ey savcı o park yeri denilen o binaın arsasından yol payı ve kaldırım payı diye kesildi onu biliyormu o savcı ve hakim ben olsam benim binamın önünü kiraya veriyorsa belediyeden işletme payı alırım vermez ise o yoldaki payı kesip alırım belediyeden bakalım ne yapr o zaman

banner651

banner682