Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsun'da hemşirelerden nostaljik defile

Samsun’da Hemşirelik Haftası kapsamında gerçekleştirilen programda Selçuklular'dan günümüze hemşire kıyafetlerinin defilesinin yapıldığı öğrenildi.

Samsun'da hemşirelerden nostaljik defile
banner1311

Samsun’da Hemşirelik Haftası kapsamında gerçekleştirilen programda Selçuklular'dan günümüze hemşire kıyafetlerinin defilesi yapıldı. Defilede, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale, ilk Türk hemşire Safiye Hüseyin Elbi ve diğer hemşire kıyafetlerinin de yer aldığı görüldü. 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğünce 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında program düzenlendi. Programda açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, hemşireliğin emek ve sevgi dolu bir meslek olduğunu vurgulayarak, “Tüm hemşire arkadaşlarım çocuklarına, ailelerine ayıracakları zamanını hastalara ayırdılar. Mesai gözetmeksiniz, bayram, tatil demeden verilen görevleri yerine getirdiler. Ailelerinin bile ilgilenmediği bazı hastaların en zor zamanında yanlarında oldular” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Nisan ayında düzenlenen Hemşirelik Çalıştayı’nın raporu katılımcılara sunuldu. Daha sonra hastaların hemşirelere, hemşirelerin de hastalara yazdığı mektuplar okundu. 


Sonrasında ise 22 kıyafetten oluşan tarihi süreç içerisinde “Geçmişten Günümüze” hemşire kıyafetleri defilesi yapılırken, defile, Selçuklular'dan günümüze hemşire kıyafetleri, o dönemin görselleri ve müzikleriyle birlikte sağlık çalışanları tarafından sunuldu. Defilede, Gevher Nesibe, Selçuklu ve Osmanlı dönemi şifacılar, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale, ilk Türk hemşire Safiye Hüseyin Elbi, Hilal-ı Ahmer Cemiyeti hemşireleri ve günümüz hemşire kıyafetleri de yer alırken, defilenin sonunda ise defileye katılan sağlık çalışanları Türk bayrağı açarak "Bir Başkadır Benim Memleketim" şarkısını söylediği görüldü. Defilenin katılımcıların büyük beğenisini kazandığı öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312