banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsun'da hastası olanlar dikkat! Sağlık Bakanı duyurdu

banner1357

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yoğun bakımda bulunan hastaların ziyareti ile ilgili genelge yayımladıklarını duyurdu. Genelgeye göre, yoğun bakımda tedavi gören hastalar, hastane yönetimi ve sorumlu doktorun belirleyeceği koşullar altında ziyaret edilebilecek. Genelge, Samsun il müdürlüğüne de gönderildi.

SAMSUN HABER 09.07.2019, 09:34 09.07.2019, 09:37
Samsun'da hastası olanlar dikkat! Sağlık Bakanı duyurdu
banner1353
banner1375

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yoğun bakımdaki hastaların ziyaretiyle ilgili genelge yayımladıklarını duyurdu. Genelgenin 81 il müdürlüğüne gönderildiğini belirten Koca, “Genelgede belirlediğimiz esaslara göre, yeni doğan dâhil, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilir. Ancak hastanın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hekimlerimizin birinci önceliğinin, hastanın zarar görmemesi olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemelidir” dedi. 

24 saat esaslı olabilir, servisten servise değişebilir

Hasta ziyaretlerinin 24 saat esaslı olabileceğini ancak servisten servise değişebileceğini de ifade eden Koca, “Sağlık personelinin hasta yakınına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapması gerekmektedir. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine görevli sağlık personelinin refakatinde başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet ederek alınmalıdır. Ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat edilerek yapılmalı; makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılmalıdır. Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmemelidir” ifadelerini kullandı. 

Hastane yönetimi kısıtlama yapabilir

Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğunu da dile getiren Koca, hastane yönetiminin belirlediği hijyen kurallarına uyulmasının hastaların sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu kaydetti. 
 

Yorumlar (2)
emekli 7 ay önce
80 yaş üstü hastamıźla ne dayımla ne teyzemle helallaşmaya bile izin alamadık zaten umut yok diyen doktorlar neden görüşe izin vermezler
Hiç kimse 7 ay önce
kayinvalidemin yoğun bakım sürecinde şahit olduk ki araştırma da fakülte de kirli bakimsiz ve ilgisiz hemşire doktorlarla dolu. Rabbim insanları size mecbur bırakmasin kayinvalidem sizin yüzünüzden çok sıkıntı yaşadı mekanı cennet olsun merhameti olmayan sağlıkci olmamalı imkanı olan gitsin istanbul ankara da tedavi olsun
hafif yağmur
Namaz Vakti 18 Ocak 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:50
Öğle 12:50
İkindi 15:18
Akşam 17:41
Yatsı 19:05