banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Samsun'da grev 7. gününde - Samsun Haber

banner1357

Samsun'un Kavak İlçesi'nde, Kristal-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Çetaş Cam işçileri, aldıkları grev kararının 7. gününde de 24 saat nöbete devam ediyor.

SAMSUN HABER 22.10.2019, 09:11
367
Samsun'da grev 7. gününde - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun'un Kavak İlçesi'nde Çetaş Cam San. ve Tic. A.Ş. işçileri, sendikanın aldığı karar doğrultusunda, geçen hafta greve başlamıştı. Çetaş Cam San. ve Tic. A.Ş.’de çalışan işçiler, 2016 yılının şubat ayında, Kristal-İş Sendikası’na üye oldu. Kristal-İş, 2016 yılının şubat ayı içerisinde çoğunluk tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurdu, mart ayı içerisinde de yetkili sendika olduğunu onayladı. Bu tespitin hemen ardından Çetaş Cam işvereni, Düzce Cam ve Birlik Cam’da olduğu gibi yetki tespitine itiraz etti ve dava açtı. Süreç içerisinde görülen davalar neticesinde 9 Temmuz 2019 tarihinde, Çetaş Cam San. Ve Tic. A.Ş.’ye ait Çetaş Cam Fabrikası’nda Kristal-İş'in yetkisi kesinleşti.

35 İŞÇİYİ İŞTEN ÇIKARDI
Yetki belgesinin Bakanlıkça tebliğ edilmesini ardından gerek sendika gerek Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü, gerekse de atanan resmi arabulucu aracılığıyla yapılan görüşme çağrılarına Çetaş Cam işvereni tarafından katılım sağlamadı. Ardından 25 Eylül’de Çetaş Cam Fabrikası’nı kapatacağını ileri sürerek, fabrikada çalışan 35 sendika üyesi işçiyi işten çıkardı. Ancak işveren aldığı yönetim kurulu kararını işyerinde ilan etmesine rağmen resmi makamlara kapanışı tebliğ etmedi ve ticari faaliyetlerini sürdürdü. 

GREVİMİZ SÜRECEK
Bunun üzerine Kristal-İş Sendikası grev kararı alarak uygulamaya konuldu ve işyerinde grev pankartı asıldı. Grevde 7. günü tamamladıklarını ifade eden Kristal-İş Sendikası Temsilcisi Hüseyin Ecer, "Arkadaşlarımızla birlikte, 24 saatlik grev kararımızı kurduğumuz çadırda, vardiyalı şekilde sürdürüyoruz. Hem Kavak'tan hem de Samsun'un birçok ilçesinde grevimizi desteklemeye çok sayıda insan geliyor ve bu da bizi çok mutlu ediyor. Haklı mücadelemiz sonuca varana kadar grevimiz devam edecek. Bu zamana kadar bize destek vren herkese çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonrası için de sesimize ses verecek herkesi grev çadırımıza davet ediyoruz. Eylemimize destek veren bir grup arkadaşımız da sendikaları ziyaret ederek, gücümüze güç katıyor. Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi. 

Elif DANIŞMAZ

Yorumlar (0)
30°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 03:04
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:06