banner1017

Samsun'da Fener Alayı'na izin yok!

Samsun Valiliği, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin 19 Mayıs nedeniyle düzenleyeceği Fener Alayı'na izin vermedi. ADD Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, kararı gözyaşlarıyla açıkladı

Samsun'da Fener Alayı'na izin yok!

Samsun Valiliği, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi'nin geleneksel olarak her yıl düzenlediği Fener Alayı'na bu yıl izin vermedi. Valilik, Fener Alayı'nın saat 21.00'de Kurtuluş İskelesi'nden başlaması talebini onaylamadı.

MÜLKİ İDAREYE YAKIŞMADI
19 Mayıs Fener Alayı'na Valilik'ten son anda gelen iptal kararı, ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli'nin tepkisine neden oldu. Yürüyüşün iftar saatine denk gelmesi nedeniyle Valiliğe ikinci kez başvuruda bulunduklarını söyleyen Özkefeli, "Bize daha önce saat 18.00'de yapmamıza izin  verilen  geleneksel 19 Mayıs Fener Alayı etkminliğimiz tamamen iptal edildi ve bizlere izin verilmedi. Gençlere armağan edilmiş bu bayramda gençlerin milli yürüyüşüne engel olunmuştur. Böyle bir engelleme bu şehrin mülki idaresine yakışmamış, hem ADD üyeleri ve hem de 19 Mayıs ve Atatürk şehri Smasun halkı için üzüntü nedeni olmuştur. Çünkü 19 Mayıs Atatürk'ün doğum günüdür" dedi.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU
Konuşmasının son bölümünde gözyaşlarını tutamayan Işık Özkefeli, "Bziler olması gerektiği gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti yasalarına saygımızı koruyoruz. Ancak 19 Mayıs şehrinde geleneksel 19 Mayıs Fener Alayı yapamamanın ne gerekçesini ne de anlamını bilmiyoruz. Ve içimize sindiremiyoruz. Tüm Atatürkçüleri  eden ben, 19 Mayıs günü elimde Türk bayrağı ile saat 21.00'da gönlümde tüm Atatürkçüleri taşıyarak tek başıma yürüyeceğim" diye konuştu.

Haber: Caner AKYÜZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER