Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsun'da facianın eşiğinde yaşam

Samsun'un İlkadım ilçesinde yıkım riski bulunan 6 katlı binada bazı kat malikleri tehlikeye rağmen yaşamaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un Kartal ilçesinde 7 katlı bir binanın çökmesiyle, Samsun'da da gözler risk altındaki binalara çevrildi.. Samsun’un İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi üzerinde bulunan 6 kat ve 32 daireli Doğuş Apartmanı'da bu binalardan biri.

Doğuş Apartmanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu kapsamında riskli bina kapsamına alındı ve binanın boşaltılması istendi.Ancak  32 kat malikinden 21’i binayı boşaltırken,  11 kat maliki ise binayı boşaltmayarak ölüme davetiye çıkarıyor.Binadan ayrılan maliklerden bazılar ellerinde mahkeme ve bilirkişi raporları olduğunu ve binanın tahliye edilerek yıkılmasını talep ediyorlar.

30 GÜN İÇERİSİNDE BOŞALTISIN TEBLİGATI

Bina sakinlerinden Mustafa Ekşi, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'a istinaden binanın riskli yapı olduğu doğrultusunda müracaatta bulunduk. Bakanlık tarafından gönderilen bilirkişi heyeti tarafından binanın ağır hasarlı ve riski olduğu tespit edildi. Bununla beraber bize gönderilen tebligatta, ‘30 gün içerisinde dairelerin boşaltılması’ söylendi. Bu karara sonrası binada 32 daire olmasına rağmen, 11 kat maliki dairesini boşaltmadı. 21 kat maliki dairesini boşalttı. Boşaltmayanlar, binanın riskli yapı olmadığını belirterek itirazda bulundular. Konu mahkemeye taşındı. Mahkeme, binaya bilirkişi atadı. Bilirkişi raporu sonucunda 52 adet kolonun güçlendirilmesi dahi yapılsa binanın riskinin ortadan kalkmayacağını ifade etti. Binada kalanların da itirazını reddetti” şeklinde konuştu.

15 AY ÖNCE BOŞALTTIK

Kartal’da yaşanan facianın benzerinin yaşanamaması için binanın yıkılması gerektiğinin altını çizen Ekşi sözlerine şu şekilde devam etti;
“Biz yaklaşık 15 ay önce risk nedeniyle dairemizi boşalttık. Dışarıda kalıyor ve kira ödüyoruz. Devletin koyduğu bu yasaların herkes tarafından uyulmasını istiyoruz. Binanın elektrik ve suyunun kesilmesini istiyoruz. Bunlar yapılmadığı için 15 aydır mağdur oluyoruz. Çevreye bir risk taşıtmamak istiyoruz. Binada çatlaklar mevcut. Allah göstermesin buradan geçen birine ya da binadakilere bir şey olsa durum çok feci olur. İstanbul-Kartal’daki facia gibi bir facianın yaşanmasını istemiyoruz. Bir an önce kanunların uygulanmasını istiyoruz. Binayı boşaltmak istemeyenler, ‘karda kışta nereye çıkalım’ diyorlar. ‘Binaya bir şey olsa, birçok kişi hayatını kaybetse daha mı iyi olacak?’ diyoruz bizde."         


  
Çevre sakinleri de binanın riski varsa yıkılması istiyor.
        

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER