banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsun'da engellilerin en büyük sorunu kaldırımlar

Samsun'da "7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası" ile ilgili konuşan Türkiye Beyazay Derneği Genel Sekteri ve Samsun Engelliler Federasyonu Başkan yardımcısı Ahmet Kayan, yaşadıkları en büyük problemin kaldırımlara dikilen ağaçlar ve engelli otoparklarına normal araçların park etmesi olduğunu söyledi.

SAMSUN HABER 13.01.2019, 12:52
Samsun'da engellilerin en büyük sorunu kaldırımlar
banner1343

Türkiye Beyazay Derneği Genel Sekreteri ve Samsun Engelliler Federasyonu Başkan yardımcısı Ahmet Kayan, "7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası" dolayısıyla görme engelliler adına önemli açıklamalarda bulundu. 

20 KİŞİ BEYAZ BASTON KULLANIYOR
Görme engellilerin hiç bir şekilde yanlarından ayrmadıkları yaşamda büyük kolaylıklar sağlayan beyaz baston ile ilgili bilgiler veren Ahmet Kayan, "Beyaz baston görmme engellilerin yollarını bulmak için kullandığı 4 veya 5 parçadan oluşan çubuk şeklinde bir araç. Ocak ayının 2'inci haftası da Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak kutlanılmakta. Eskiden beri olarak kutlanan bu hafta bakıldığında bir farkındalık yaratıyor.Samsun'da beyaz baston kullanan kişi 20'yi geçmiyor. Bizim sayımızın daha fazla olması demek duyarlılıkta çağ atlatabilir ama isteriz ki kimse engelli olmasın. Yine bu sayısının daha da fazla olması Samsun'da da bir duyarlılık oluşturuyor" dedi.

AĞAÇLAR VE ENGELLİ OTOPARKI
Samsun'da en büyük problem yaşadığımız sıkıntı kaldırımlarda bulunan ağaç ve engelli otoparklara normal araçların park etmesi olduğunun altını çizen Kayan, " Kaldırımlardaki ağaçlar yürümemizi zorlaştırıyor. Yine kaldırımlara ve engelli otoparklarına araçların park etmesi  problemlere yol açıyor. Bizi mutsuz eden detaylardan bazıları bunlar. Biz her şekilde yolda yürürken her an tetikte oluyoruz. Acaba karşımıza ağaç mı çıkacak ya da kaldırımda araç mı olacak diye rahat rahat yürüyemiyoruz" diye konuştu.


Haber:Mustafa TOGUR 

Yorumlar (0)
17°
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Eylül 2019
İmsak 04:43
Güneş 06:09
Öğle 12:34
İkindi 16:04
Akşam 18:50
Yatsı 20:11