banner1361

banner1365

banner1499

banner1334

Samsun'da engelli çocuklara 'muayene' zulmü

banner1357

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde engelli çocuklarına sağlık raporu almak isteyen aileler adeta muayene çilesi yaşıyor. MHRS'den randevu verilmediği ve poliklinikte günlük 30 muayene limiti olduğu için sabah 6.00'dan itibaren sıraya girmek zorunda kalan engelli çocuklar içerisinde Vezirköprü, Asarcık gibi uzak ilçelerden gelenler de var

SAMSUN HABER 20.02.2020, 10:35
756
Samsun'da engelli çocuklara  'muayene' zulmü
banner1353
banner1375

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde engelli çocuğuna 'sağlık raporu' almak isteyen ailelerinin yaşadığı muayene çilesi, 'sağlıkta devrim' yapıldığı günümüzde bu kadarına da pes dedirtecek cinsten. MHRS'den randevu verilmediği için, daha gün doğmadan  engelli çocuklarıyla birlikte yollara düşen aileler, Çocuk Psikiyatri'den rapor alabilmek için sabah saat 6.00'da poliklinik kapısı önünde sıraya giriyor. Engelli çocuklar içerisinde  Vezirköprü, Ayvacık, Yakakent gibi uzak ilçelerden gelenler de çoğunlukta. Üstelik sıradaki  ilk 15 hastanın kabul edilmesi yüzünden, sıraya giremeyen  engelli çocuklar muayene olamadan evlerine geri dönüyorlar.

SAAT 6.00'DA SIRAYA GİRİYORLAR
Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden çocuklarına sağlık raporu almak için başvuran aileler daha işlemlerinin ilk aşamasında 'muayene' sırası sorunuyla karşı karşıya kalıyorlar. Engelli raporu işlemlerinde bu çocukları öncelikle Çocuk Psikiyatri doktorunun muayene etmesi gerekiyor. Ancak ailelere 182 Çağrı Merkezi ve MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerinden randevu verilmiyor, bizzat kendilerinin polikiliniğe giderek sraya girmeleri gerekiyor. Günlük 30 muayene limiti olması sebebiyle de aileler mesainin başlayacağı 8:30’da değil, geç kalmamak için daha gün doğmadan sabah saat 6.00'da hastaneye giderek, sıra kapmaya çalışıyor.

UZAK İLÇELERDEN GELENLER
Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nde rapor heyetlerinin pazartesi ve perşembe günleri çalışıyor olması nedeniyle, Asarcık, Vezirköprü, Yakakent ve Ayvacık gibi uzak ilçelerden gelen aileler ve engelli çocukları da gece saat 3.00-4.00 gibi kalkıp, yollara  düşmek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle birçok aile, engelli çocukları ile birlikte sabahın 6.00'sından itibaren sırayı aldıktan sonra muayenenin başlayacağı saate kadar koridorlardaki banklarda uyuklamak zorunda kalıyorlar.

MUAYENE OLAMAYANLAR DA VAR
Hastanede kimi zaman 30 hasta limitine rağmen, doktorun talimatı ile sadece 15 hastaya işlem yapılması yüzünden 15'nci sıradan sonraki aileler ve engelli çocukları ise muayene bile olamadan köylerine geri dönmek zorunda kalıyor. Üstelik engelli aileleri ve hiçbirşeyden habersiz engelli çocuklarının yaşadığı bu dram, hastane başhekiminin odasının hemen karşısındaki koridorda  yaşanıyor. 

Konuyla ilgili olarak görüşlerini almak istediğimiz Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. İsa Şimşek, "Anlatmak istemiyorum. Açıklama yapamam" dedi.

Gülsüm ATİK

Yorumlar (0)
27°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 03:52
Güneş 05:32
Öğle 12:45
İkindi 16:36
Akşam 19:48
Yatsı 21:21