banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Samsun'da endişeler artıyor - Samsun Haber

banner1357

Çarşamba'da kurulması planlanan BES için kamuoyunun yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade eden CHP, İYİ Parti ve SP il başkanları, 'Tesisle ilgili tüm tereddütler giderilmeli' çağrısında bulundu.

SAMSUN HABER 12.10.2019, 11:11 12.10.2019, 11:16
1329
Samsun'da endişeler artıyor - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Haber - CHP İl Başkanı Mehmet Kundak, İYİ Parti İl Başkanı Recep Güleroğlu ve SP İl Başkanı Temek Armutçu, Çarşamba İlçesi'nde kurulması planlanan biyokütle enerji santrali hakkında kamuoyunda bilgi kirliliği yaratıldığını dile getirerek, ilgili bakanlıkların ya da valiliğin tereddütleri giderecek açıklamalarda bulunması çağrısında bulundu.

ASLA MASUM DEĞİL

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, santralin asla masum olmadığını ifade ederek, "Enerji üretimi için biyolojik yağlardan bahsediliyor. Bence bu dosyanın işin ehli insanlar tarafından yeniden incelenmesi gerekiyor. Şirketin sunduğu raporlarda bu durumlardan bahsedilmiyor ama ilerleyen süreç için tereddütlerimiz var. Bu santalde 365 gün 24 saat üretim yapılacağı belirtiliyor. Ayrıca enerji üretimi yapılırken, petrol türevi ürünlerin de karıştırılacağı belirtiliyor. Proje tanıtım raporunda yurtdışından atık ithal edileceği belirtilmiş ancak bu konu dışında dosyada akıllarda soru işareti bırakan yerler var. Mesela bir takım çamurlardan ve biyolojik yağlardan bahsediliyor. Bence bu dosyanın işin ehli insanlar tarafından yeniden incelenmesi gerekiyor. Bu santralin masum bir tesis olmadığı kesin. Öte yandan, Samsun Valisi Osman Kaymak, bu konunun detaylı bir şekilde incelenmesi için rapor istediğini belirtmiş ancak bu rapor, ihtisas sahibi meslek odalarından istenmeli ve en ince detay düşünülmeli" diye konuştu.

ENDİŞEMİZ ARTIYOR 

Santral konusu ile endişelendiklerini ifade eden İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu ise, "Orada yöre halkından temin edilecek, yakıtın yetmeyeceğini bir iki yıl içerisinde yakıt ihtiyacı söz konusu olacağını belirtiyorum. Santral ile ilgili Avrupa'nın dönüştüremediği atıkları bize  pazarlanacağı konusunda endişelerimiz var. Bunun için de santrale itiraz ediyoruz. Orada kül şeklinde ciddi bir atık ortaya çıkacak. Büyük ihtimalle yıllar içerisinde Samsun havası daha kirli bir şehir haline gelecek. Bu da endişemizi katbekat artırıyor" ifadelerini kullandı.

KİMSENİN HAKKI YOK

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Temel Armutçu, Çarşamba'da kurulması planlanan biyokütle enerji santralinin sadece Çarşamba yöresi için değil, tüm Samsun için büyük risk taşıdığına vurgu yaptı. Armutçu, BES'ten elde edilmesi için kullanılacak günlük 630 ton atığın Samsun'dan elde edilmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, "Bu durumda Samsun limanı vasıtasıyla yurtdışında da atık getirilmesi mümkün. 1,5 milyonluk Samsun'u zehir solutmaya kimsenin hakkı yok" dedi

O BÖLGEYE İHANET 

Samsun'da santrale karşı ilk syasi tepkiyi kendilerinin verdiğini ifade eden Armutçu, "Samsun'da maalesef siyasi ve ekonomik çıkarlar, insan sağlığının üzerinde değerlendiriliyor. Biyokütle enerji santralinde atık maddelerin kullanılıp, enerji üretilmesi söz konusu. Şirket, santral için günlük 630 ton madde kullanılacağını dile getiriyor. Samsun'da ya da Türkiye genelinde düzenli olarak günlük 630 ton biyolojik atık çıkarılması mümkün değil. Bu durumda da Samsun limanı başta olmak üzere çeşitli yollarla yurt dışından atık madde getirilebilmesi mümkün. Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler, atık maddeleri önce kendi ihtiyaçları doğrultusunda geri dönüşümde kullanacaktır. Bu da geriye kalan maddelerin bu santralde kullanılması anlamına gelebilir. Tekkeköy'deki fabrikalar zaten zehir saçıyor, Çarşamba'ya da bu tesis kurulursa Samsun daha fazla zehir soluyacak. Bu iki ilçemize uzun süredir ihanet ediliyor ve bunun bedelini de tüm Samsunlular ödemek zorunda kalıyor" dedi.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:04
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:05