banner1219

Samsun'da 'Eko-Timi' iş başında

Samsun Atatürk Ortaokulu 'Eko-Timi' çevrenin korunması ve çevre bilinci konusundaki hassasiyetlerini vatandaşlarla paylaştı

Samsun'un İlkadım İlçesi'nde bulunan Atatürk Ortaokulu'nda Fen Bilimleri Öğretmeni Meltem Yaver'in öncülüğünde öğrenciler tarafından çevre bilinci hassasiyeti oluşturma adına 'Eko-Timi' kuruldu. Tamamen gönüllü olarak faaliyet gösteren öğrenciler, pazar ve sokakları dolaşarak kendi el yazılarıyla hazırladıkları broşürleri vatandaşlara dağıtıp, çevre bilinci hakkında farkındalık oluşturdu.

DOĞAYA SAYGI
6/B sınıfı öğrencilerinden Zeynep Dural, çevre bilincine dikkat çekmek için projeye dahil olduğunu ifade ederek, "Biz Eko-Okul olarak, insanlara geri dönüşümü kazandırmak ve doğada geri dönüşümün ne kadar önemli olduğunu anlatmak için bu broşürleri hazırladık. Doğaya bir sürü atık atılıyor, bu atıkların yüzde 50'si toplanırken yüzde 50'si de doğada kayboluyor. Doğaya saygı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

AMAÇ BİLİNÇ OLUŞTURMAK
Okulun 6/D sınıfı öğrencilerinden Yusuf Doğandeniz ise "Bizlerin amacı geri dönüşümü insanlara anlatarak bir bilinç oluşturmak. Bilindiği üzere son yıllarda kağıt ve plastik kullanımı iyice arttı. Haliyle doğa da kirleniyor. Biz de doğanın daha fazla kirlenmemesi adına geri dönüşüm projesi başlattık. Bu projeyle çevre tekrar temizlenmiş olacak" diye konuştu. 

GÖNÜLLÜK ESAS 
Dönem başından beri çeşitli projelerde yer aldıklarını ifade eden Atatürk Ortaokulu Müdür Yardımcısı Melek Dirican Üner, "Biz bu proje kapsamında ay ay belirlenmiş konularda çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bu ay da geri dönüşüm konusunda çevreyi bilinçlendirme adına Eko-Timi kurduk. Eko-Timi,  Eko-Okul Projesi çerçevesinde öğrencilerin aktif olarak yürüttüğü diğer öğrencileri biliçlendirme adına gönülülük esaslı çalışan bir grup. Bu etkinlikte 12 öğrencimiz görev alarak kendi el yazılarıyla hazırladıkları buroşürlerle çevre konusunda duyarlılık oluşturmayı amaçladı. Biz dönem başından beri okulumuzda çöpleri ayrıştırıyoruz. Hatta onlara çöp değil, atık diyoruz. Bu konuyla ilgili etkinliklerimiz okul olarak devam edecek. Çünkü temelden yetişen bu öğrencilerin geleceğe ışık olup aydınlık yarınlar getireceğine inanıyorum. Bu etkinlikte yer alan öğretmen ve öğrencilere teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haber:Dilber BAHADIR-Uğur ATICI 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148