banner595

Samsun'da 'Çocuklar Üşümesin Diye' Çalışıyorlar!

SAMSUN - Sosyal sorumluluk projesi anlamında Samsun’da kurulan “Çocuklar Üşümesin Diye” grubu adına açıklama yapan Fatma Üzer, “Bir insanın başka bir insana destek olması çok güzel bir duygu. Hem destek vereni hem destek alanı mutlu etmek muhteşem. Çünkü biz sadece aradayız bir yerden alıp bir yere teslim ediyoruz iki tarafı birden iyileştiriyorsunuz” diyor.

Samsun'da 'Çocuklar Üşümesin Diye' Çalışıyorlar!

SAMSUN - Sosyal sorumluluk projesi anlamında Samsun’da kurulan “Çocuklar Üşümesin Diye” grubu adına açıklama yapan Fatma Üzer, “Bir insanın başka bir insana destek olması çok güzel bir duygu. Hem destek vereni hem destek alanı mutlu etmek muhteşem. Çünkü biz sadece aradayız bir yerden alıp bir yere teslim ediyoruz iki tarafı birden iyileştiriyorsunuz” diyor.

10 Temmuz 2015 Cuma 10:29
Samsun'da 'Çocuklar Üşümesin Diye' Çalışıyorlar!

Sosyal medya üzerinde özellikle Lösemi hastası çocuklar için gerçekleştirdikleri kampanyalar ile kendilerinden oldukça söz ettiren “Çocuklar Üşümesin Diye” isimli grup adına açıklamada bulunan Fatma Üzer; “Projemize beş arkadaşımız ile “Çocuklar üşümesin diye” ismini vererek başladık” dedi.

Grup her biri farklı mesleklerde görev yapan Fatma Üzer, Endam Yalçın, Sinem Kaya Ürgün, Burcu Keskin ve Özgür Yalçın tarafından kendi imkânlarıyla Soma faciasından sonra Soma’daki ailelere ramazan ayında gıda paketleri göndermek için kurulmuş ve daha sonra bayramda yine ailelere ulaşarak çocuklara bayramlık göndererek devam etmiş. Grup daha sonra Soma’daki okullar için bir şeyler yapmaya karar vermiş. Grubun Soma’da bir köy okulu ararken yaşadıkları ise bu işin daha geniş kapsamlı yapılabileceğini akıllara getirmiş.

10 BİN TAKİPÇİ TEK YÜREK OLDU!

Grup adına açıklama yapan Fatma Üzer ise “ Bizim bu projeye başlangıcımız biraz farklı oldu. Soma’da bulunan Köseler Köyü’nü ararken İzmir’de bulunan Köseler Köyü’ne denk geldik. Hatta müdür bey ile konuşmuştuk. Şehit ailesi çocuklarını belirleyerek, okul için kırtasiye malzemelerine destek vermek istedik. O okulda şehit ailesi çocuğu yokmuş. Fakat müdür bey bize okuldan birkaç fotoğraf gönderdi. Biz köy okullarının o kadar mağdur olduğunu bu zamana kadar hiç bilmiyorduk. Okul çok bakımsızdı ve işe okulun boyası ile başladık. Daha sonra hocamıza giyilebilir durumda ikinci el demek istemiyoruz “giyilebilir durumda kıyafetleri göndersek çocuklar bunu kullanabilirler mi?” diye teklifte bulunduk. Hocamızda “tabiî ki, biz bunu burada dağıtırız” dedi. Sonra yine kendi arkadaş çevremiz ve biz çocuklarımızın küçülmüş, kendimizin küçülmüş kıyafetlerimizi, oyuncak, kırtasiye malzemeleri ne varsa topladık kargo ile gönderdik. Daha sonra oradan bize fotoğraflar geldi. Arkadaşlarımızın çocuklarının küçülen kıyafetlerini başka çocuklarımız da görünce biz o gün dedik ki biz bunu sosyal sorumluluk projesi anlamında sosyal medyada yapalım dedik. İlk başta Facebook hesabımızı kurduk. Daha sonra İnstagram hesabını kurduk. Şuan Facebook hesabımızda 5 Bin civarında İnstagram hesabımızda da 5 Bin civarında yakın takipçimiz var. Bu takipçilerimiz ile birlikte yapıyoruz bu işi ve onlardan destek alıyoruz” dedi.

ÖNCELİK SAMSUN’DAKİ KÖY OKULLARI

Son yaptıkları değerlendirmeye göre 50’den fazla köy okuluna ulaştıklarını ifade eden Üzer “Öncelik olarak Samsun köylerine ulaşmaya çalışıyoruz tabi. Fakat İnstagram’da şöyle bir durum oluyor. İnstagram kullanan köy okullarındaki öğretmen bize dönüşte oluyor, destek istiyorlar. Özellikle doğu tarafında öğretmenler bu konuda kırtasiye malzemesi ve kitap olarak destek istiyorlar. Doğuda bulunan okullarımıza da yardım ediyoruz ama dediğimiz gibi öncelik Samsun köy okulları. Özellikle Kavak, Vezirköprü’de bulunan okullarımız. En son Yakakent’in bir köyüne ulaştık. Durum içler acısıydı, “Samsun Yakakent mi? Ne alaka” dersiniz. Fakat öyle köy okulları var ki tarımın ülkedeki durumu belli, insanların geçim kaynağının tarım olduğu yerlerde ne yazık ki bu şekilde okullarımızı belirliyoruz.

PROJE NASIL İŞLİYOR?

Projeyi nasıl yürüttüklerini belirten Üzer, “Okullarımızı belirleyerek ihtiyaçları tespit ediyoruz. Ardından takipçimize bu ihtiyaçları bildiriyoruz. Özellikle kış aylarında mont ve bota öncelik veriyoruz. Takipçilerimiz bu ihtiyaçları okula direk kargo yaparak gönderiyorlar. Sonrasında bize fotoğraflar geliyor ve biz o fotoğrafları takipçilerimizin çoğuna Whatsapp’tan özel olarak atıyoruz. İnstagram üzerinden teşvik etmek amaçlı diğer insanlarla paylaşıyoruz Okullar ile ilgili çok çok farklı duygular yaşadık. Zaten İnstagram sayfamızda hepsi var. Buraya mesela Kavak’tan hocamız geldi kargo parası ödemeyelim diye öyle okullar var ki kargo gitmiyor. Hocalarımız kendileri geldiler, buradan araçlarıyla aldılar götürdüler” diyor.

“OKULLAR ARASI KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ KURDUK”

Okullar arası Kardeşlik Köprüsü kurduklarını söyleyen Fatma Üzer, “Mesela İstanbul Kadıköy’de bir özel okul Samsun Vezirköprü’de Havlik köyünde bulunan bir okula destek verdiler. Her öğrenci kendisine bir kardeş seçti ve onun için alışverişler yaptı. Böyle bir duruma aracı olmaktan oldukça mutlu olduk” dedi.

“SADECE OKULLAR DEĞİL LÖSEMİLİ ÇOCUKLARLA İLGİLİ FAALİYETLER YAPIYORUZ”

Sadece köy okulları için çalışmadıklarını ve lösemi hastası çocuklarla ilgili faaliyetler de yaptıklarını ifade eden ve Lösemi hastası çocuklar ile ilgili proje ile ilgili açıklama yapan Üzer, “Geçtiğimiz sene yine Ramazan ayında Atakent’te Samsun Atakum Belediyesi ve Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği (LÖSAM) desteğiyle Atakum Rotary Kulübü tarafından, Nakil Aileleri Destekleme Projesi (NADEP) kapsamında yapılan konukevinde kalan çocukların sayılarını öğrendik. Grup olarak her çocuğumuza bir bayramlık götüreceğiz dedik. Arkadaşlarımızla orada kalan çocukların kardeşleriyle birlikte yaklaşık 15 çocuk olduğunu öğrendik. Sosyal medyadan çocukların yaşlarını, cinsiyetlerini belirterek duyurusunu yaptık. Her arkadaşımız bir çocuk belirledi ve onlar için alışveriş yaptılar. Daha sonra bizde hediyeleri teslim etmeye gittik fakat acı bir olay ile karşılaştık. Hediyeleri vermeye gittiğimizde alışveriş yaptığımız bir çocuğu kaybettiğimizi öğrendik. O an yaşadığımız duygu tarif edilemez” dedi.

Bir senedir sürekli olarak NADEP ziyaretleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Üzer, “Çocuklarımızın ihtiyaçlarına yönelik takipçilerimizi yönlendiriyoruz. Ailelere gıda anlamında destek vermeye çalışıyoruz” diyor.

“OYUN VE EĞİTİM ODASI YAPILDI”

NADEP konukevinde farklı bir işe imza atarak destekçileri ile birlikte oyun ve eğitim odası yaptıklarını belirten Fatma Üzer “Grup üyeleri Yeşilyurt tarafından çatının kapatılması ile birlikte NADEP konukevinden izin alarak grubun destekçileri ile birlikte oyun ve eğitim odası yapmak istedik ve laminantından, perdesine, klimasına, masalarına, dolaplarına, tüm müzik aletlerine, eğitim materyallerine kadar o odayı 4-6 yaş arası çocukların eğitim görebilecekleri kreş havasına getirdik. 6 yaş üstü çocuklar için sıra ve tahtalarla eğitim görebilecekleri bir öğrenim alanına aynı zamanda org, piyano gibi müzik aletleri temin ederek müzik eğitimi alabilecekleri bir alan haline getirdik. Ayrıca bir de keman öğretmeni bulduk . Gönüllü keman öğretmenimiz, Merve hocamız aktif olarak her hafta bir saat çocuklarımıza keman dersi veriyor. Aynı şekilde yine piyano öğretmenlerimizle görüşüyoruz” dedi.

"LÖSEMİ HASTASI ÇOCUKLARA YOĞUNLAŞIYORUZ"

Samsun’da bu hastalık nedeniyle kalan yüzden fazla aile olduğunu belirten Üzer, “OMÜ ve Medikal Park olmak üzere iki yerde de ilik nakli yapılıyor. Dolayısıyla Samsun’a, Amasya, Tokat, Ordu, Çorum hatta Doğu illerinden bile ilik nakli olmak için çok fazla çocuk hasta geliyor. Atakum’da yaşıyorlar. Bizde hepimiz Atakum’da yaşadığımız için onlara ulaşmamız daha kolay oluyor. Köy okulları projemiz devam etse de biz biraz daha lösemili çocuklarla bu seneyi daha dolu dolu geçirdik” diyor.

“ÖNEMLİ OLAN BU HASTALIKLA İLGİLİ FARKINDALIK YARATMAK”

Amaçlarının sadece lösemili çocuklara destek olmak değil bu hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak olduğunu ifade eden Üzer, “Asıl önemli olan bu hastalık ile ilgili farkındalık yaratmnak. Biz halen daha yolda yürürken maskeli bir çocuk gördüğümüzde çocuğumuzu onun belki yanından alıyoruz. Hiç unutmuyorum. Bir gün lösemili çocuklarımızdan birini parka götürdük. O gün parkta ne kadar anne varsa çocuğunu Süleyman kardeşimizden kaçırdılar. Hala bu hastalığın bulaşıcı olduğunu düşünen insanlar var. LÖSEV’i hastalık zanneden insanlar va.r Bu çocuk LÖSEVLİ diyen insanlar var. O konuda bilinçsiziz ne yazık ki. Bu çocuklar enfeksiyon düzeyinde iyilerse normal ortamlara da girebiliyorlar. AVM’lerde, parklarda bu çocukları görebiliriz. Tabi ki yoğun kemoterapi sürecinde ve ilik sonrası kendilerinin hijyenik bir ortamda olmaları gerektiğinden doktorlar dışarı çıkmasına izin vermiyor. Çocuk ilik nakli olsa bile en az 4-5 sene tedavisi var. 4-5 sene maskeyle gezebiliyor, saçları dökülebiliyor. Kendisi aynaya baktığında utanırken biz onları sokakta gördüğümüzde ya da girdiğimiz bir ortamda onlara bakış açımızın bu denli olmaması gerekiyor. Biz bununla ilgili farkındalık yaratmak istiyoruz. Çok ağır kemoterapiler alıyorlar. çok zorlu bir süreçten geçiyorlar. Aileler bulundukları şehirden göç edip gelmek zorunda kalıyorlar. Babalar burada tekrar iş bulabilirse buluyor bulamazsa işsiz kalıyor. Memleketlerinden ne kadar destek gelirse onunla yürümeye çalışıyorlar. Kardeşleri okullarından ayrılıyorlar, burada tekrar okula yazılıyorlar. Anneler bütün gün hastanede yeni bir hayat kuruyor ve parçalanmış bir hayatı tekrar toplamaya çalışıyorlar. Çocuklarımız için etkinlikler düzenliyoruz. Mesela Mayıs ayında Sasa Cafe’de Adem Bey’in de katkılarıyla güzel bir uçurtma şenliği düzenledik. Çocuklarımız içinde moral kaynağı oluyor. Yaz sonuna doğru Batı Park’ta yada Doğu Park’ta açık hava şenliği yapabiliriz” dedi.

“HER TAKİPÇİMİZİN İNANILMAZ BİR YÜREĞİ VAR”

Köy okullarına ileriye dönük farklı şeyler yapmak istiyoruz. Hayalimiz bir köy okulu inşa etmek. Kısa sürede destekçilerimizle çok fazla yol kat ettik bizden takipçi sayısı yüksek olup da bizim gibi proje yapan beğendiğimiz ve takip ettiğimiz çok fazla sayfa var. Bizim gibi sosyal sorumluluk projesi yapan sayfaları takip ediyoruz. Belki takipçi sayımız bizim onlardan az ama bizim her takipçimizin inanılmaz bir yüreği var, çok büyük destek veriyorlar.

“SAMSUN BU KONUDA OLDUKÇA BİLİNÇLİ”

Sosyal medyada takipçi sayılarının artması ile birlikte daha çok insanda farkındalık yaratabildiklerini söyleyen Üzer, “Dolayısıyla sayfalarımızdaki duyurulara ünlülerden de destek veren oldu. Bizim projelerimizi paylaşanlar oldu. Bize destek takipçi sayısı artırmak olur. Bizim amacımız farkındalık yaratmak İnsanlar İnstagram ve Facebook’ta bizi ne kadar görürlerse bu hastalığın o kadar farkında olurlar. Paraya tabiî ki ihtiyaç var ama her şey para değil. Samsun bu konuda çok bilinçli, gençleri çok bilinçli bir bakıyorsunuz üniversite öğrencisi arıyor “bende yapabilirim” diyor. Bir bakıyorsunuz işte tanınmış bir aile arıyor “bende yapabilirim” diyor. Destek veren takipçilerimiz sağolsunlar. Samsunlu vatandaşlardan istediğimiz bizi Facebook hesabımız olan “çocuklarüşümesindiye” grubunu ve İnstagram hesabımız olan “#cocuklarusumesindiye” grubunu takip ederek çocuklarımıza destek olsunlar. Bu zamana kadar destek olan tüm herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

SAMSUNHABER.TC / UĞUR ÖZDEMİRLoading...
Son Güncelleme: 10.07.2015 10:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801