banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsun'da belediyelerin borçları vatandaşları endişelendiriyor

banner1357

Samsun Büyükşehir, İlkadım, Atakum ve Canik belediyelerinin yüksek borçları,vatandaşları hizmet alamama konusunda endişelendiriyor.

SAMSUN HABER 10.06.2019, 09:32 10.06.2019, 10:06
Samsun'da belediyelerin borçları vatandaşları endişelendiriyor
banner1353
banner1375

Samsun'da belediye borçlarının ortaya çıkmasının ardından vatandaşlar borç sarmalı içindeki belediyelerden hizmet alma konusunda endişelerini dile getirirken,aşırı borçlar mevcut belediye başkanlarının da adeta elini kolunu bağlıyor.

2014-2019 yılları arasında Samsun Büyükşehir, İlkadım, Atakum ve Canik belediyelerinden kalan borçlar uzun bir süredir gündemden düşmüyor. 5 yıllık dönemde temsil ağırlama giderleri başta olmak üzere birçok kalemde yapılan harcamalar sonucunda 4 belediyenin borç toplamı 2 milyar 245 milyon 528 bin TL'ye kadar ulaştı. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin borçları arasında SASKİ borcu gösterilmemişti.

FAALİYET RAPORUNDA AÇIKLANDI

Samsun Büyükşehir Belediyesinin 2018 Yılı Faaliyet ve Mali Raporu, Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı, piyasaya olanlarla birlikte1 milyar 664 milyon lira borç olduğunu açıklamıştı. 2018 Yılı Faaliyet ve Mali Raporu için AK Parti ve MHP'li üyeler kabul, CHP ve İYİ Partili üyeler ise ret oyu kullandı. Raporlar, oy çokluğuyla kabul edilmişti. Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun SASKİ ile birlikte toplamda 3.5 milyar lira olduğu tahmin ediliyor.

BELEDİYE BİNASINI SATIŞA ÇIKARDI 
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, mayıs ayında Gazi Hizmet Binası Meclis Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında belediyenin borcunu açıklamıştı. Başkan Demirtaş,  "İlk işimiz mali yapıyı düzeltmeye çalışmak olacak. İlkadım Belediyesi'nin toplam 264 milyon TL borcu bulunmakta. İller Bankası'ndan gelen paylar, devlet borçları kesintisinden sonra memur maaşlarının ödenmesine ancak yetiyor" sözlerine yer vermişti. Başkan Demirtaş'ın borç nedeniyle elden çıkaracaklarını açıkladığı eski belediye hizmet binalarının satışı da, meclis gündeminde yer almış ve oy çokluğu ile satışı kabul edilmişti. 

2025'E KADAR DEVAM EDECEK

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ise, belediyenin borcun 222 milyon lira oluğunu belirterek, "Belediyeyi teslim aldığımızda şunu bir kez daha gördük ki; Atakum Belediyesi bizim tahmin ettiğimizden de kötü yönetilmiş, kaynakları kötü kullanılmış, bir kişilik iş üç kişiye yaptırılmış, liyakata ve ihtiyaca göre değil, yandaşa göre iş üretilmiş.Bu borçlara karşılık Atakumlular her ay 4 milyon lira faiz; 1.5 milyon lira kredi taksiti ödemek zorunda bırakılmıştır. Bu süreç 2025 yılı sonuna kadar devam edecektir" ifadelerini kullanmıştı.


BELEDİYEYİ BATIRMIŞLAR
Geçtiğimiz günlerde  CHP'li Atakum Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tüfek, belediyelerin denetlenmediğini, korkunç harcamalar yapıldığını belirterek Atakum Belediyesi'nin borcunun AK Parti yönetiminde halktan gizlendiğini öne sürmüştü. Eski Başkan İshak Taşçı'yı da eleştiren Tüfek, ortaya çıkan borç tablosunun iç açıcı olmadığını belirterek, "Atakum Belediyesi'ni batırmışlar. Kamuyu zarara uğratan harcamalarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Sorumlulara bunun hesabı sorulmalı" dedi.

CANİK'TE DE BENZER DURUM
Samsun'da battığı iddiaları ile gündeme gelen Canik Belediyesinin resmi borç tutarı ise 95 milyon 528 bin TL olarak açıklanmıştı. Belediyenin ayrıca piyasadan 27 milyon 926 bin lira alacağı da belirtilmişti. 

VATANDAŞ İSYAN ETTİ 
Belediyelerin borçları hakkında Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar 
yapılan hizmete göre borç miktarlarının fazla olduğunu belirterek, borçlara isyan etti. Vatandaşlar ayrıca yüksek miktarda olan borçlar yüzünden şehirde hizmet alamama endişesini taşıdıklarını da sözlerine ekledi  


Dilber BAHADIR 

banner1374
Yorumlar (0)
banner1371
19°
açık
Namaz Vakti 15 Kasım 2019
İmsak 05:48
Güneş 07:16
Öğle 12:24
İkindi 14:59
Akşam 17:22
Yatsı 18:46