banner1223

Samsun'da belediyelere poşet görevi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla Samsun ve diğer illerdeki belediyelere ücretli poşet uygulamasıyla alakalı bir genelge gönderildi. Poşet uygulamasına karşı vatandaşların duyarlılığını arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması istendi.

banner1227

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla Samsun ve diğer illerdeki belediyelere ücretli poşet uygulamasıyla alakalı bir genelge gönderildi. Genelge ile tüketicilerde gerekli hassasiyetin oluşmasına yardımcı olunması, tüketicilerin uygulamaya daha kısa sürede uyum sağlayabilmesi ve uygulamanın nihai amacına ulaşmasının amaçlandığının altı çizildi. Birçok belediye ise genelgeyle beraber harekete geçmeye başladı.

'VATANDAŞ KOLAYCA ERİŞEBİLSİN'

Bakan Kurum, genelgede şunları dile getirdi: “Belediyenizce, özellikle plastik poşetlerin yaygın olarak kullanıldığı yerlerde pazarlar, marketler gibi çok kullanımlık bez torba, file gibi alternatif malzemelere vatandaşlarımızın kolayca erişebilmesi, bunların vatandaşlarımıza doğrudan temini ve dağıtımı yönünde gerekli çalışmaların yapılarak uygulamaya destek sağlanması hususunda gereğini rica ederim.”

Diğer yandan, Kırıkkale’de meslek lisesi öğrencileri, doğadan yüzlerce yıl yok olmayan naylon poşetlere alternatif olarak vatandaşlara dağıtılmak üzere çevreci ve birden fazla kullanılabilen bez çantalar dikmeye başladı.

Benzer çalışmalar için Samsun ve diğer il belediyeleri de hazırlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148