Samsun'da bayan kuaförlerinin 'tatil' kavgası

Samsun Haber: Samsun Umum Bayan Kuaförleri Odası, pazar günlerini 'tatil' olarak ilan etti. 15 bayan kuaförü karara itiraz edip dava açtı. Mahkeme, yürütmeyi durduranca Oda Başkanı'nın tepkisi sert oldu

banner1139

Samsun Haber -  Samsun Bayan Kuaförleri Odası Başkanı Savaş Kiraz, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili, “Normalde 1 kişinin isteği için 400 kişinin talebi hiçe sayılamaz. Bazen hukuku da anlamıyorsunuz. Bana göre yanlış bir yorumlamaydı" dedi.

Kuaförler Odası'nın talebini değerlendiren Samsun Valiliği, 2016 yılında söz konusu işletmelerin pazara günü kapalı olmasını karara bağladı. Bu durum, bazı bayan kuaförü işletmecileri arasında itiraza yol açtı. Bir araya gelen 15 bayan kuaförü, konuya muhkemeye taşıdı. Kararı değerlendiren mahkeme, 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi.

'TATİLİ ÜYELER İSTEDİ'
Konuyla ilgili tartışmalar sürerken Oda Başkanı Savaş Kiraz, Samsun Canlı Haber TV'ye konuştu. Başkan Kiraz, “Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu karar yalnızca bizim aldığımız bir karar değil. Üyelerimizden gelen talep üzerine alınmıştır. Çünkü bizim sektörümüz bayram tatili, hafta sonu tatili hatta yılbaşı tatili bile olmadan, 365 gün çalışan bir sektör. Bizim üyelerimiz de başkanım ‘biz çok yorulduk, bizler de haftanın bir günü tatil yapmak istiyoruz’ dediler. Bize tatil talebini kendileri getirdiler. Biz de bu talep doğrultusunda çoğunluğun aldığı karara göre pazar günlerini tatil yapma kararı aldık. Bu karar bizim talebimizle Samsun Valiliğinin aldığı bir karar. İnsanlar zannediyor ki Samsun Kuaförler Odası bir sabah uyandı ve bu kararı aldı, durum böyle değil” dedi.

DAVA HENÜZ SONUÇLANMADI
Samsun'da mahkemenin diğer dava sonuçlarını emsal aldığına dikkati çeken Savaş Kiraz, "Bu nedenle yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Dava henüz sonuçlanmış değil, sonuçlanana kadar kuaförlerimiz pazar günleri açmaya devam edecek" diye konuştu

TATİLİ İSTEMEYENLER: Samsun’da 2016 yılında, pazar günlerinin tatil edilmesine ilişkin olarak Samsun Valiliği tarafından verilen karara karşı, 15 bayan kuaförü tarafından açılan davada mahkemece yürütmenin durdurulmasına ilişkin karar verildi. 

TOP ARTIK KUAFÖRLERDE
1 kişinin isteği ile 400 kişinin talebinin hiçe sayılamayacağını ifade eden Kiraz, "Bana göre yanlış bir yorumlamaydı ama ne dersem boş olacak bu durumda. Sonuç olarak dava yine devam edecek ama yürütmeyi durdurma kararından dolayı kuaförlerimiz pazar günü açabilir. Şunun altını çizmek isterim ki benim üyem isterse ben onların isteklerini yerine getirmekle yükümlü bir odanın yöneticisiyim. Mahkemeden çıkacak olan karara göre, üyelerimizin de talebiyle tekrar bir düzenlemeye giderek pazar günlerini tatil yapabiliriz. Bundan sonra top benim üyemde, onlar nasıl isterse ben onu gerçekleştirmek durumundayım” dedi. 

Haber: Ezgi ÖZMEN- Atakan SAYAR

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 17:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selin
Selin - 1 yıl Önce

Lutfen bayan degil kadin yazar misiniz cok cirkin duruyor.. bu duyarliligi gosterin lutfen..

SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127