banner1365

banner1345

Samsun'da başkanlar ve meclis üyelerine sorduk: 'Yerel seçimlerde ittifak olur mu?..'

banner1357

Samsun'da ilçe belediyelerinde gerçekleştirilen eylül ayı meclis toplantılarında Samsun Canlı Haber TV'ye açıklamada bulunan AK Parti'li ve MHP'li meclis üyeleri, 'Yerel seçimlerde ittifak' ile ilgili görüşlerini dile getirdi

SAMSUN HABER 05.09.2018, 08:48 05.09.2018, 11:52
banner1353

Samsun'un İlkadım, Canik, Tekkeköy ve Atakum ilçelerinde eylül ayı meclis toplantıları gerçekleşti. Samsun Canlı Haber TV ekibi, meclis toplantıları öncesinde AK Parti'li ve MHP'li meclis üyelerine ve başkanlarına 2019 Mart ayındaki yerel seçimler için gündeme getirilen ittifak söylemlerini nasıl değerlendirdiklerini sordu.

BAŞKAN TOK: MÜCADELE İÇİNDELER
AK Parti'nin her zaman seçimler bittikten sonra diğer seçimin altyapısını oluşturduğunu söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Biz de Belediye Başkanı seçildiğimizden itibaren önümüzde hemen seçim olacakmış gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. AK Parti’nin bugünlerde konuşulan yerel seçimlerdeki ittifakı ile ilgilide şuanda AK Parti açısından bir açıklama yapılmadı. Ama diğer muhalefet partilerin böyle bir yerelde ittifak arayışı içerisinde olduğunu da gözlemliyoruz. Tabi onlar mecburen bir araya gelmek suretiyle de, acaba başarı elde eder miyizin mücadelesini veriyorlar.  Ama bizim yetkili kurumlarımız bu hususta ne karar verir bir bilgimiz yok. Ama biz seçime AK Parti olarak İlkadım’da hazır olduğumuzu buradan ifade etmek istiyorum" dedi.  

SABRİ KOLCU: KONUŞMAK İÇİN ERKEN
İlkadım Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Sabri Kolcu da ittifak söylemlerine ilişkin, "Şuan da bir şey söylemek için çok erken, bunun kararını verecek olan genel merkezimizdir. Bunu konuşmak için erken" diye konuştu.  

BAŞKAN TAŞÇI: AYRIMIZ, GAYRIMIZ YOK
Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'da 24 Haziran seçimlerindeki ittifakın Türkiye'nin adına güzel sonuçlara vesile olduğunu söyleyerek, "Milletine, vatanına bağlı bu birliği daha ön plana çıkaran siyasi yapıların doğal olarak ittifak yapması bizce de uygundur. Zaten ayrı gayrımız yok. Zaten çoğunlukla da aynı düşünüyoruz" yanıtını verdi. 

'HER ZAMAN FAYDA VARDIR'
Türkiye’nin geleceği noktasında ve vatanperverlik noktasında yapılacak olan ittifakın önceki seçimlerde ülkeye fayda sağladığını söyleyen Başkan Taşçı, "Tabi parti büyüklerimiz, liderlerimiz gerek AK Parti Genel Başkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız, gerekse MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli inanıyorum ki onlar Türkiye’nin geleceği hayrına en güzel şekilde hangi birliktelik olacaksa o birlikteliği ortaya koyacaklardır. Sayın Cumhurbaşkanımızla, Sayın Devlet Bey ülkenin geleceği noktasında güzel bir birlikteliğe imza atıyorlar. Güzel kararlar alınıyor. Neticede bu vatan tek, bu devlet tek, bu bayrak tek, bu millet tek, onun için birlik ve beraberliğin pekişmesi adına ülkenin daha güçlü bir şekilde ileriye dönük geleceğe yürümesi adına bu birlikteliklerde her zaman fayda vardır diye düşünüyoruz" dedi.


ATAKUMLU MECLİS ÜYELERİ NELER SÖYLEDİ?

'AYNI KULVARDAYIZ'
Atakum Belediye Meclisi AK Parti Meclis Üyesi Süleyman SEZEN: Aynı kulvardayız, aynı düşünüyoruz bence olumlu olur.

Atakum Belediye Meclisi AK Parti Meclis Üyesi Turan MISIR: Bu ittifak olması gereken bir şey diye değerlendiriyoruz.

Atakum Belediye Meclisi AK Parti Meclis Üyesi Levent ERTÜK: Daha önceki seçimde de böyle bir şey olmuştu Millet İttifakı yapmıştık. Son derecede başarılı olmuştu. Ama tabi genel başkanların takdiri ve kararıdır. Bence olumlu olur diye düşünüyorum.

Atakum Belediye Meclisi MHP Meclis Üyesi Nail YAZGAN: İttifak olabilir. Bu şekilde güzel şeyler olabilir. Ben destekliyorum

'BİRİNE YAMA OLMAYA GEREK YOK'
Atakum Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Eyüp BEKTAŞ : İttifak yaparsalar yanlış yaparlar. Herkesin bir idealisti vardır herkes idealistinin peşinde koşsun birine yama olmaya gerek yok. 
  

CANİK MECLİS ÜYELERİ NELER SÖYLEDİ?

Canik Belediye Meclisi'nden aldığımız yorumlar ise şu şekilde oldu: 

MECLİS BAŞKANVEKİLİ ERBAY: ŞAHSİ GÖRÜŞÜM İTTİFAK OLMALIDIR
Canik Belediye AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa ERBAY:  AK Parti ve MHP’nin ittifak noktasında Cumhurun Reisi seçilmesinde bir ittifak vardı. Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada milliyetçi ve muhafazakar düşünen insanlar ve partilerin bir araya gelip sistem değiştirme noktasında ittifakları kabul gördü ve uygulamaya konularak Cumhurbaşkanımız seçildi. 2019 Mart ayında yerel seçimlerimiz var. AK Parti tarafından bizim aldığımız haberlere göre yerel seçimlerde ittifak olmayacağı noktasındadır. Şahsi görüşüm adına milliyetçi ve muhafazakar düşünen siyasi partilerin her zaman intikaya ve kesintiye uğratmadan ittifak içinde olmalıdırlar. Fakat siyasi olarak baktığımızda Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticilerinin böyle bir beyannamesi yoktur. 

AK PARTİ'Lİ ELBİR: OLURSA İSABETLİ OLUR
Canik Belediye AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Ali ELBİR: Genel merkezin partiler arasındaki 24 Haziran’daki işbirliği bu dönemde devam edebilir. Olursa da isabetli olur. En azından Türkiye’nin birliği ve beraberliği ilerlemiş olur. İttifak yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Böyle bir şey olursa da bunu destekleriz. 

AK PARTİ'Lİ URAL: ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN İYİ OLUR
Canik Belediye AK Parti Meclis Üyesi Adem URAL: Ülkenin geleceği için iyi olur. Ülkede kutuplar bölünmesi var. AK Parti ve MHP ülkenin geleceği için çok güzel şeyler yapmaya çalışıyorlar. Karşı tarafta da baltalamak isteyenler var. İttifak yapılması hayırlı olur diye düşünüyorum.

MHP'Lİ TEKSAK: LİDERİMİZ NE KARAR VERİRSE UYARIZ
Canik Belediye MHP Meclis Üyesi İdris TEKSAK: Bizim bir şey söylememiz ne kadar etkili olur bilemiyorum ama büyüklerimiz karar aldıktan sonra bize sadece uygulamak düşer. Kendi görüşümce olacak gibi duruyor. Ne kadar olmaz deseler de ittifak yapıldı. Yerel seçimlerde de ittifak yapılabilir. Liderlerimiz ne karar verirse bizde uymak zorundayız.

MHP'Lİ ACAR: İTTİFAK OLMALI
Canik Belediye MHP Meclis Üyesi Nail ACAR: Genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de olabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur. Bu partilerin genel başkanları daha iyi bilir. Benim kendi düşüncem ittifak olmasında yana. 

MHP'Lİ İNANÇ: İTTİFAK OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM
Canik Belediye MHP Meclis Üyesi Bilal İNANÇ: İttifak olacağını düşünmüyorum. Halkın dilinde böyle konuşuluyor olabilir. Genel başkanımızın yok dediğini de biliyoruz. Ben olmayacağı kanaatindeyim.

TEKKEKÖY MECLİS ÜYELERİ NELER SÖYLEDİ?
MHP Grubu'nun yer almadığı Tekkeköy Belediye meclisinde AK Parti'li meclis başkanvekili ve üyeleri de ittifakı değerlendirdi. Yaptıkları açıklamalarda şu ifadeleri kullandılar:

GAYET MAKUL VE MANTIKLI 
Ak Parti Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Aydın KARMİL: Partimizin en üst düzey yetkilileri nasıl karar verirlerse biz onlara uymak zorundayız. Gayet makul ve mantıklı olabilir. Neticede demokrasinin gereği ne ise biz ona uymak durumundayız. Demokrasiler de çoğunluğun dediği olur. Neticede yetkili ve ilgili organlar böyle bir karar verirse, 24 Haziran genel seçimlerde olan olay, yerel seçimlerde de gerçekleşmiş olur. Bizce hiçbir mahsuru yok ve gayet normal olarak değerlendiriyoruz. 

HAYIRLISI OLSUN 
AK Parti Meclis Üyesi Vedat YURT: Bu konularda fazla bir şey söylemek istemiyorum. O yüzden hayırlısı olsun diyorum.

AK Parti Meclis Üyesi Âdem BOLAT: Şuan da sadece konuşuluyor. Ortada bir netice olmadığı için sonucu bekliyoruz. 

AK Parti Meclis Üyesi Dursun ALBAYRAK: Zamanı gelince görürüz diyebiliyorum. Şuan ortada bir şey olmadığı için yorum yapamıyorum. Her şeyi zaman gösterir. 

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR
AK Parti Meclis Üyesi Refik AYDIN: Ben durumu gayet uygun değerlendiriyorum. 

AK Parti Meclis Üyesi Recep KILIÇ: Birlikten kuvvet doğar. Liderlerimizin vereceği kararı emir kabul edeceğiz ve yola devam edeceğiz. Durmak yok diyoruz. 

Şaban ULUTAŞ: Partimizin uygun gördüğü her şeyi desteklemeye razıyız. Birlikten kuvvet doğar diyorum. 

Röportajlar: Havanur SUBAŞI - Hande ONAT - Emre ÖNCEL - Uğur Atıcı-  Mustafa TOGUR - Fatih Boğaçhan ARSLAN

Yorumlar (0)
banner1363
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16