banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Samsun'da başkanlar fındık fiyatı için talebini açıkladı! "Hem devlet hem de üretici kazansın"

banner1357

Samsun'daki ziraat odalarının başkanları, bu yıl fındık alım fiyatının 25 TL olmasını talep etti 

SAMSUN HABER 30.06.2020, 12:34 Ayşe Çolak
379
Samsun'da başkanlar fındık fiyatı için talebini açıkladı! "Hem devlet hem de üretici kazansın"
banner1353
banner1375

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, yeni sezonda hem devletin hem de üreticinin kazanması için taban fiyatın en az 25 TL olmasını istedi. 

HASATTAN ÖNCE AÇIKLANSIN

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, fındıkta verimli  bir yıl olacağını düşündüklerini belirterek, "Türkiye'nin en çok fındık üretilen illerinden biri olan Samsun’da fındık üretimi için hazırlıklar devam ediyor. Şu an çiftçinin elinde fındık kalmadı. Tüccarın elinde varsa satıyor. Ayrıca TMO'da da kalmadı. Geçen sene Cumhurbaşkanımız hasattan önce açıklanmıştı. Bu nedenle hasat zamanı üreticiden düşük fiyata ürün almanın peşinde olanlara fırsat verilmemişti. Allah devlete zeval vermesin. Aynı şartlarda devlette kar etsin biz de kar edelim. Bu yüzden beklentimiz alım fiyatlarının en az 25 TL olarak belirlenmesi.  Bu durumdan çok memnun oluruz" dedi.

KORKULAN OLMADI

Ziraat Odası olarak her zaman çiftçilerin yanında olduklarını kaydeden Başkan Tütüncü, "Bu zamana kadar hava şartlarından dolayı herhangi bir yanma ya da donma olmadı. Bu sene de fındıkta verim görülüyor. İnşallah herhangi bir doğa olayı olmazsa üreticilerimiz kazanacak. Korkulanın olmadığını söyleyebiliriz ama sadece dökülme var. Normalin üzerinde olmaması için de takip ediyoruz. Bu yüzden bu yıl çok fazla fire vereceğimizi zannetmiyorum" diye konuştu. 

FINDIK PARA EDECEK

Üreticinin ürününe sahip çıkılması gerektiğini kaydeden Teme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, " Yaklaşık 15 gün önce fındık fiyatları 25 TL'ye kadar yükseldi.  Şu an serbest piyasada fındık fiyatının düşüşe geçtiğini söyleyebiliriz. 19-20 TL bazında bir durum var. Bu sene fındığı gerçekten para edeceğini düşünüyorum. Ancak alım fiyatının bu yıl en az 25 TL olmasını talep ediyoruz. Yetkililerden ricamız budur. Çünkü yılsonu tahminimce fındık fiyatları artacak. Üreticinin kazanması gerekiyor" dedi. 

TMO ERKEN ALSIN 

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, geçen yıla oranla rekolte de düşüklük beklemediklerini ifade ederek, "Şu anda TMO'da ve üretici de  fındık  mevcut değil. Hasat döneminde yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Bu sene hava şartları ve fındığın durumu gayet iyi.  Üreticinin tamamen kurutup temiz şekilde getirdiği takdirde de bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.  Sezon gelmeden eğer fındık fiyatı iyi bir rakamda açıklanır, TMO da erken alım yaparsa, üreticilerimiz açısından daha iyi olacak" ifadelerini kullandı.

Dilber BAHADIR 


 

Yorumlar (0)
banner1474
27°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02