banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun'da balıkçılık yapan kadın muhtar adayı

banner1357

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde balıkçılık yaparak geçimini sağlayan 3 çocuk annesi Fatma Öztürk, muhtar adayı oldu.

SAMSUN HABER 12.02.2019, 11:58
1306
Samsun'da balıkçılık yapan kadın muhtar adayı
banner1353
banner1375

Samsun'un 19 Mayıs ilçesi Dereköy Limanı'nda teknesiyle denize açılan 3 çocuk annesi Fatma Öztürk, denize açılamadığı zamanlarda kamyonetiyle mahalle mahalle hurda topluyor. Fatma kaptan olarak tanınan Fatma Öztürk, Dereköy Mahallesi'nin sorunlarını çözmek için muhtar adayı olduğunu açıkladı.

"EŞİME DESTEK OLMAK İÇİN BAŞLADIM"

Eşinin trol teknesinde çalıştığını belirten Öztürk, "Balıkçılık yaparak geçimimizi sağlayan eşim, 15 yıl önce ekonomik nedenlerle yanında elaman çalıştıramayınca ona destek olmak için denize açılmaya başladım. Zamanla eşim bu işi tek başıma yapabileceğimi görünce kendisi başka teknelerde çalışmaya başladı. Denizin fırtınalı olduğu ya da av yasağı dönemlerinde aracımla mahalle mahalle dolaşarak hurda topluyorum. Kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalışıyorum" dedi.

"HER İŞİN ÜSTESİNDEN GELMEYE ÇALIŞIYORUM"

Dereköy Limanı'nda balıkçılık yapan tek kadın olduğunu belirten Fatma kaptan, "Çocuklarım büyüdü hatta bir torunum var. Ekmek parası için bütün zorluklara katlanıyorum. Her işin üstesinden gelmeye çalışıyorum. Evde bir anneyim, çocuklarıma, aileme bakıyorum. İneklerimize bakıyorum." şeklinde ifade etti.

TEK KADIN MUHTAR ADAYI

Öztürk, yaptığı adaylık açıklamasında "Mahallemizdeki tek kadın muhtar adayıyım. Bugüne kadar en zor işlerde çalıştım. Erkeklerin yaptığı bütün zor işlerin üstesinden tek başıma gelebiliyorum." diye konuştu.

Mahalledeki kadınların sorunlarını bildiğine ifade eden Öztürk, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

"Mahallemizin öncelikle doğal gaza ihtiyacı var. Sürekli bağda bahçede çalışan kadınların sobayla uğraşmasını istemiyorum. En büyük hayalim de mahallemize kadınlar çay ocağı kurmak. Burada kadınların birlik ve beraberliğini sağlamak istiyorum. Bir de belediye başkanıyla görüşerek mahallemize düğün salonu kazandırmak istiyorum. Kadın gözüyle baktığımızda basit ama önemli eksikliklerimiz var. Bunların üstesinden bir kadın olarak ben gelebilirim. Bu nedenle muhtar adayı oldum."

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:03