banner1320

Samsun'da altında Arap pazarı

Samsun'da faaliyet gösteren Iraklı kuyumcu Yusuf Rafid, 22 ayar altına karşı, 21 ayarlık altın piyasasıyla Arap pazarı oluşturdu 

Samsun'da altında Arap pazarı
banner1314

Türkiye'de sünnet, kına, nişan ve düğün törenlerinin vazgeçilmezi olan altında vatandaşlar özelikle 14 ve 22 ayar altını tercih ediyor. Gramı 251 TL'den satılan ve kuyumcu tezgahlarında göz dolduran  22 gram altına karşı, Irak'lı kuyumcu Yusuf Rafid, Arap ülkelerinin tercihi 21 ayar olan ve gramı 220 TL'ye satılan altın piyasasını Samsun'a taşıdı. 

TÜRKLER VAZGEÇMİYOR
Kuyumcu Yusuf Rapid, genellikle Irak ve Suriye uyruklu vatandaşlarla alım satım yaptığını belirterek, "Yüzük ve bilezik başta olmak üzere tüm takı setlerimiz 21 ayarlık dereceye sahiptir ve İstanbul ile Gaziantep'ten gelmektedir. Türk insanı 14 ve 22 ayar mücevherattan asla vazgeçmiyor. Biz de Arap ülkelerinden şehri turistik amaçla ziyarete gelen  misafirler ve Samsun'da yaşayan Irak ve Suriyelilerle alım satım yapıyoruz. 14 ve 22 ayar bir mücevheratın nasıl Arap ülkelerinde bir piyasası yok ise, 21 ayarlık bir dereceye sahip herhangi bir altın ürünün de Türkler arasında alıcısı yok. Biz de burada kendi piyasamızı oluşturarak Arap pazarı kurduk" diye konuştu.  

Emir Dursun AKAR 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300